Vojenská kolona s ozbrojenci údajně vjela do Luhanska

Podle ukrajinských zpravodajců vjela do oblasti obleženého východoukrajinského Luhanska kolona asi sto padesáti bojových vozidel doprovázená dvanácti sty ozbrojenci. Informaci potvrdil mluvčí ukrajinské protipovstalecké operace. Zprávy o vjezdu ruských obrněných vozů na území Ukrajiny již v minulém týdnu přinesli západní novináři. 

Ihor Vorončenko, který je velitelem ukrajinských armádních operací v Luhanské oblasti, uvedl pro zpravodajský server Cenzor, že kolona vozů je ruská. Ozbrojenci na sobě podle něj mají ruské uniformy bez hodnostního označení.

Kolona, jejíž součástí jsou údajně i tahače s raketovými systémy Grad, měla na Ukrajinu z Ruska proniknout již před třemi dny. Vojáků, které Vorončenko označil za příslušníky ruské armády, je kolem 1200.

Nepotvrzené informace o přesunech kolony se v minulých dnech objevily na Twitteru od západních novinářů.Moskevský korespondent listu The Guardian, Shau Walker, uvedl, že spatřil kolonu třiadvaceti obrněných vozidel s ruským označením na překročit ukrajinské území. Stejný údaj zveřejnil podle BBC i reportér listu The Moscow Times, Roland Oliphant. Podobného překročení hranic byl svědkem také reportér The Telegraph.

Ukrajinská vláda vláda následně vydala prohlášení, že zničila část konvoje ruských obrněných vozů, ruská strana jakékoli informace o vyslání armádních vozidel na Ukrajinu popřela. 

Rusko také popírá dodávky zbraní a posil východoukrajinským povstalcům. Vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko v úterý prohlásil, že těžká bojová technika, která se dostala do rukou separatistů, je bojová kořist zabavená v ukrajinských armádních skladech.

Zdroj: ČTK

Vojenská kolona s ozbrojenci údajně vjela do Luhanska Foto: Ruské vojenské transportéry Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Robert Fogel: ekonom, který bořil mýty

    Byznys ·

    Americký vědec a historik hospodářství Robert Fogel svými publikacemi překvapil v 60. a 70. letech jak odbornou, tak laickou veřejnost. Výzkumem založeným na pečlivé a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.