Vlk: Stát dá více peněz do výzkumu a vývoje, o polovinu částky se ale soutěží

Vláda schválila vyšší rozpočet na výzkum, vývoj a inovace. Pro rok 2019 na tuto oblast vyčlenila 42,1 miliardy korun. Oproti letošnímu roku je to o 1,5 miliardy více. Podle Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz je dobrou zprávou, že se částka zvyšuje. „Střednědobá nebo dlouhodobá jistota tu ale pro výzkumníky není, protože více než 50 procent rozpočtu si výzkumné organizace musí vysoutěžit. To není úplně ideální. Také je tu poměrně dost subjektů, které o celkový balík soutěží,“ dodává. O novinkách v oblasti vědy a výzkumu hovořil na Youradio News.

V rámci schvalování státního rozpočtu pro rok 2019 je na oblast výzkumu, vývoje a inovací vyčleněno 42,1 miliardy korun – oproti letošnímu roku je to o 1,5 miliardy více. Podíl těchto výdajů na HDP České republiky pro rok 2019 zůstává oproti letošnímu roku nezměněn, tedy 0,8 %. Národní část podpory, bez započtení zdrojů z Evropské unie, dosáhne částky 36 miliard. 

„Dle doprovodné zprávy byly zohledněny aktuální potřeby napříč systémem výzkumu, vývoje a inovací – jedná se hlavně o podporu aplikovaného výzkumu a také zajištění udržitelnosti nově vybudovaných infrastruktur. V rámci podpory aplikovaného výzkumu byly navýšeny částky pro Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo vnitra a také Ministerstvo zemědělství“, říká Aleš Vlk.

Výše výdajů státního rozpočtu pro příští rok respektuje již předchozí usnesení vlády, kdy vláda schválila výdaje na výzkum, experimentální vývoj a inovace na rok 2019 se střednědobým výhledem na léta 2020 a 2021. Národní výdaje do této oblasti by dle usnesení měly nadále stoupat – v roce 2020 i 2021 by měly dosáhnout téměř 37,5 miliard. Vláda bude předkládat návrh rozpočtu Poslanecké sněmovně, kde bude probíhat schvalování ve trojím čtení.

„Z personálních záležitostí můžeme uvést, že v čele Technologické agentury, která rozděluje prostředky na aplikovaný výzkum, bude Petr Konvalinka, bývalý rektor Českého vysokého učení technického v Praze. Do čela její výzkumné rady byl zvolen Martin Fusek z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky“, okomentoval další události ze světa vědy Vlk.

 

 

 

Zdroj: YRN

Vlk: Stát dá více peněz do výzkumu a vývoje, o polovinu částky se ale soutěží Foto: YRN

reklama

Další články

  1. I věda má pochybné rekordmany

    Tech ·

    Jak jsou na tom vědci ve světě s výkonností v publikační činnosti? To zjišťoval John P. A. Ioannidis profesor ze Standfordské univerzity se svým týmem. Zanalyzoval člá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.