Vláda schválila svůj návrh zákona o státní službě

Vláda schválila svůj návrh novely zákona o státní službě. Chce, aby se jím zabývala Sněmovna. Na tiskové konferenci po jednání vlády to novinářům řekl premiér v demisi Jiří Rusnok. Kabinet před týdnem odmítl podobný návrh z dílny ČSSD. Právě ten chce Sněmovna schválit v prvním čtení, což je podmínka prezidenta Miloše Zemana, aby jmenoval novou vládu složenou z ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Podle Rusnoka je vládní návrh novely profesionálnější a prošel i připomínkovým řízením. Sociální demokraté mu vytýkají, že přinese dodatečné výdaje státního rozpočtu. Podle důvodové zprávy to bude zhruba šest miliard korun. Rusnok dnes uvedl, že nelze motivovat úředníky k profesionální státní službě bez toho, aby jim vláda slíbila finanční benefity.

Ministerský předseda v demisi připustil, že lze diskutovat o tom, jak velké by měly být dodatečné rozpočtové výdaje. Při přípravě materiálu prý kabinet dbal na to, aby státní správa byla skutečně nezávislá na politické reprezentaci.

Návrh ČSSD vláda odmítla na minulém výjezdním zasedání v Židlochovicích u Brna. Podle ní nereflektuje změny v právním řádu od schválení původního zákona v roce 2002 do dneška. Předseda sociální demokracie a budoucí premiér Bohuslava Sobotky ale namítá, že novela byla pečlivě připravena a projednána.

Prezident Zeman chce, aby byl zákon přijat v prvním čtení v Poslanecké sněmovně. Poté prý bude moci jmenovat členem vlády i předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který by jinak mohl mít problém s lustračním osvědčením. Miliardář se nyní na Slovensku soudí kvůli své údajné aktivní spolupráci s komunistickou StB. Novela zákona o státní službě lustrační osvědčení od členů kabinetu nevyžaduje.

Zdroj: ČTK

Vláda schválila svůj návrh zákona o státní službě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.