Vláda Morawieckého získala důvěru od polského Sejmu

Polský Sejm krátce před úterní půlnocí vyslovil důvěru vládě nového premiéra Mateusze Morawieckého. Informaci přinesla deník Gazeta Wyborcza. Bývalý bankéř nahradil v čele vlády Beatu Szydlovou, která se stala vicepremiérkou. Sám Morawiecki v projevu k obou komorám parlamentu uvedl, že politika polské vlády řízené stranou Právo a spravedlnost (PiS) se pod jeho vedením nijak nezmění.

Podporu staronové vládě vyslovilo 243 poslanců, 192 jich hlasovalo proti. Žádný z přítomných zákonodárců se hlasování nezdržel.

Prezident Andrzej Duda jmenoval Morawieckého a jeho kabinet v pondělí. Na svých místech přitom zůstali všichni dosavadní ministři. Morawiecki a Szydlová si pouze vyměnili funkce předsedy a místopředsedy vlády. Nový šéf kabinetu si ponechal řízení svých dosavadních ministerstev financí a rozvoje.

Ačkoli v pondělí Morawiecki naznačil, že určité změny v kabinetu zřejmě učiní v lednu příštího roku, v úterním projevu už o ničem takovém nehovořil.

Změnu na premiérském postu předseda PiS Jaroslaw Kaczyński, který je podle mnohých skutečným vládcem Polska, prosadil navzdory tomu, že si kabinet Beaty Szydlové mezi Poláky získal značnou popularitu. Podle pozorovatelů má Morawiecki za úkol lépe komunikovat se zahraničím, především s Evropskou komisí.

 

 

Zdroj: ČTK

Vláda Morawieckého získala důvěru od polského Sejmu Foto: Flickr.com: Mateusz Morawiecki

reklama

Další články

 1. V USA rostou obavy z dopadů brexitu

  Byznys ·

  Téměř všechny možné obchodní vztahy mezi Británií a Evropskou unií po odchodu Británie z EU, tzv. brexitu, budou méně příznivé, než kdyby Británie zůstala v EU. Napsal…

 2. Otázky a odpovědi k prezidentským volbám v ČR

  Společnost ·

  Prezidentské volby v Česku se velmi rychle blíží. Kandidáti již nyní žijí volební kampaní a ode dneška za měsíc již se bude konat první kolo voleb. Co je před volbami …

 3. Evropský parlament dnes bude řešit Panama Papers

  Společnost ·

  Evropský parlament bude na svém dnešním zasedání jednat o závěrech vyšetřovacího výboru k takzvaným Panamským dokumentům o daňových podvodech. Europoslanci budou rovně…

 4. Co všechno může způsobit Trumpovo gesto?

  Společnost ·

  Minulý týden ve středu oznámil prezident USA Donald Trump, že Spojené státy uznají Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Dle jeho slov se k tomuto kroku měli odhodlat u…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.