Věřitelé jsou spokojení s řeckými návrhy, dohoda by měla být uzavřena tento týden

Nové návrhy předložené řeckou vládou evropským věřitelům se ubírají podle předsedy Evropské komise Jeana-Claude Junckera a předsedy Evropské rady Donalda Tuska správným směrem. Oba politici to řekli po pondělním jednání prezidentů a premiéru devatenácti zemí eurozóny. Juncker uvedl, že k uzavření dohody dojde ještě tento týden. Ministři financí zemí platících eurem budou opět jednat ve středu.  

„Jsem přesvědčen, že k závěrečnému řešení dojdeme v tomto týdnu. Z toho prostého důvodu, že k němu tento týden dojít musíme. Nemůžeme si dovolit - jak se říká na fotbalovém hřišti - hrát v prodloužení,“ uzavřel Juncker tiskovou konferenci po summitu.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové daly věřitelské instituce v prvním hodnocení nových řeckých návrhů najevo, že jde o dobrý výchozí bod pro intenzivní rozhovory. Nyní podle ní musí začít podrobná práce, na kterou ovšem není příliš mnoho času. „Všichni si přejeme, aby Řecko zůstalo v eurozóně,“ podotkla německá kancléřka.

Také ona uvedla, že rozhodující schůzka euroskupiny, tedy ministrů financí, by se měla odehrát ve středu večer. Ve čtvrtek pak v Bruselu začíná dlouhodobě plánovaný summit Evropské unie.

Řecká vláda ve snaze dosáhnout dohody předložila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), Evropské centrální bance (ECB) a Evropské komisi nové návrhy, které by podle médií měly letos vynést 2,7 miliardy eur a v příštím roce 5,2 miliardy. Největší změnou má být zvýšení odvodů na důchodové zabezpečení o 3,9 procenta, což by v příštím roce mělo ušetřit řeckému penzijnímu systému 800 milionů eur. Návrhy obsahují také přesun většiny položek do základní sazby DPH ve výši 23 procent a postupné zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu až na 67 let.

Předseda Evropské rady Tusk, který pondělní jednání prezidentů a premiérů eurozóny svolal, novinářům řekl, že se podařilo dodat novou dynamiku dlouhodobě zablokovaným jednáním a zajistit, že všichni politici eurozóny rozumí situaci i sobě navzájem.

Řecký premiér Alexis Tsipras podle něj své evropské partnery ujistil, že jeho vláda bere věc vážně a hodlá se chovat konstruktivně. Pozitivně se na své závěrečné tiskové konferenci k možnosti brzkého uzavření dohody vyjadřoval také francouzský prezident Francois Hollande. „Řecká vláda v posledních několika dnech přijala svou odpovědnost,“ poznamenal s tím, že konečná dohoda euroskupiny by měla přijít ještě před čtvrtečním a pátečním summitem EU.

Ne všichni se ale při odchodu z jednacího sálu vyjadřovali stejně optimisticky. „Dohoda je nutná pro nás všechny, pro Řecko, pro řecké občany, pro eurozónu, pro Evropu. Je nutná, ale jsme od ní stále daleko," prohlásila například litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Připomněla, že její země i další státy prožily v minulých letech těžké hospodářské časy, věděly přitom ale, že své hospodaření musí velmi bolestivě změnit.

Řecko se s věřiteli potřebuje dohodnout, pokud chce získat zbývajících 7,2 miliardy eur z nynějšího, naposledy v únoru prodlouženého, balíku mezinárodní finanční pomoci. Bez další půjčky bude mít balkánská země problémy splácet v příštích dnech a týdnech své závazky vůči MMF i ECB. O podmínkách uvolnění peněz se jedná už od února. Před vyplacením půjčky je ale i po domluvě s věřitelskými institucemi nezbytný souhlas ministrů financí eurozóny. V některých zemích, například v Německu, je navíc potřebný souhlas parlamentu. Všechny strany tak tlačí čas.

Jaké důsledky by měl pro Řecko neúspěch jednání, si můžete přečíst ZDE.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Věřitelé jsou spokojení s řeckými návrhy, dohoda by měla být uzavřena tento týden Foto: 360b / Shutterstock.com: Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.