Vědu je důležité popularizovat i fyzicky, pomohl tomu Veletrh vědy

Z jakého důvodu je důležité prakticky prezentovat a popularizovat vědu? Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz říká, že vědci vysvětlují srozumitelnou formou na příkladech, na čem bádají. Nejde tak pouze o teorii. I základní výzkum tak má svůj praktický význam. Prezentovat je nutnost z toho pohledu, že zejména na vysoké školy a Akademii věd ČR proudí prostředky ze státního rozpočtu. Větší povědomí o české vědě získali návštěvníci čtvrtého ročníku Veletrhu vědy, který se konal od 7. do 9. června v Praze.

Veletrhu se zúčastnilo 90 vystavovatelů z řad ústavu Akademie věd ČR, dalších vědeckých institucí, univerzit a firem.

Veřejnost se díky podobným aktivitám dozví, že nejde o černou díru, ale že jde o důležitou oblast, do níž se peníze vyplatí vložit.

Zdroj: Veletrh vědy

“Je nutné popularizovat techniku, přírodovědné obory, vědeckou činnost. Je nezájem ze strany mladých lidí o tyto obory (především spojené s matematikou, fyzikou, chemií). Jedná se bohužel o celosvětový trend. Každé přitáhnutí k této oblasti je proto dobré,” říká Aleš Vlk.

Zdroj: Veletrh vědy

S ohledem na samotný veletrh jde o výhodu související s demonstrací skutečných věcí. Nejde pak pouze o prezentaci on-line. Návštěvníci díky tomu mohli vidět věci na vlastní oči, mohli se vystavovatelů zeptat na otázky, které je zajímali nebo si vyzkoušet věci na místě.

Zdroj: YouTube / Otevřená věda


Návštěvníci veletrhu si rovněž vyzkoušeli simulátor gravitace, laserové bludiště nebo zavítali na workshopy o falzátorských postupech. Mohli se rovněž podívat do temné komory, ve které se vyvolávaly fotky nebo si vyzkoušet pilotní trenažér od AERO Vodochody, a. s. Česká televize prezentovala na veletrhu svůj moderní přenosový vůz, jenž zabral téměř třetinu jedné z hal. Hlavní partner veletrhu firma Zálesí, a. s. zase představila moderní robotickou linku.

Zdroj: Veletrh vědy

Na veletrhu nechyběla ani virtuální realita. Díky ní se lidé podívali do pracovny Antonína Holého, do vesmíru nebo středověkého hradiště. Zájem byl i o stánek Filosofického ústavu AV ČR, jemuž dominovala motorka, která byla součástí myšlenkového experimentu.

 


Více informací o samotném Veletrhu vědy se dočtete ZDE. Celý rozhovor s Alešem Vlkem si můžete přehrát v playeru nahoře.


Zdroj: Youradio News

Vědu je důležité popularizovat i fyzicky, pomohl tomu Veletrh vědy Foto: Veletrh vědy

reklama

Další články

  1. Odbory požadují od října růst platů

    Byznys ·

    Odbory požadují zvýšení sumy na platy učitelů o 15 procent a růst tarifů ostatních zaměstnanců veřejného sektoru o deset procent, a to už od října. Vyzvaly vládu, aby …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.