Výdaje Česka na vzdělávání jsou dle OECD podprůměrné

Výdaje České republiky na jednoho žáka jsou ve srovnání s ostatními zeměmi organizace OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) podprůměrné. Tento stav je dle organizace zapříčiněn především nízkými platy pedagogických pracovníků na všech stupních vzdělávání. Například v loňském roce vydala Česká republika na školství 3,7 % HDP, průměr zemí OECD je přitom 5,2 %.

Výroční zpráva již výše zmiňované organizace také konstatuje, že odborné vzdělávání a příprava patří v Česku k mnohem rozšířenějším formám vzdělávání, než v ostatních zemích OECD. Zvolily si ho celkem tři čtvrtiny středoškolských studentů. Z vysokoškolského vzdělávání poté Češi upřednostňují vědecké, technické, inženýrské a matematické obory. Dvacet devět procent titulů bylo v loňském roce uděleno právě v těchto oborech.

OECD soudí, že za popularitou technických oborů v ČR stojí především perspektiva lepší zaměstnanosti. Například absolventi oboru ICT naleznou v ČR uplatnění z 92 %, průměr OECD je přitom o 4 % nižší.

Stav českého veřejného školství by mohlo zlepšit pondělní rozhodnutí koalice o zvýšení platů učitelů o 15 %. Podle Ondřeje Šteffla, ředitele společnosti Scio, je však toto opatření nedostatečné. Tvrdí, že by si české školství mělo stanovit dlouhodobější cíl a ne jen jednorázově řešit akutní problémy. Poznamenal to v pondělních Událostech, komentářích na ČT24.

Se školstvím, jako s jedním z témat své kampaně, vyráží do voleb i většina tuzemských politických stran. Například pravicová TOP 09 chce kromě navýšení platů učitelů, ředitelů i nepedagogických pracovníků zavést na vysokých školách školné a zároveň s ním i možnost půjček a grantů na jeho úhradu. Oproti tomu levicová ČSSD chce zachovat systém bezplatného vzdělávání.

 

 

Zdroj: Zet

Výdaje Česka na vzdělávání jsou dle OECD podprůměrné Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Británie schválila zákon o právní odluce od EU

  Byznys ·

  Britská Dolní sněmovna přijala v noci na úterý v rámci druhého čtení návrh zákona, jenž má představovat základ právní odluky Spojeného království od Evropské unie. Má …

 2. KLDR varuje USA před nově uvalenými sankcemi

  Společnost ·

  Severní Korea v pondělí pohrozila Spojeným státům, že zaplatí vysokou cenu. Stane se tak v případě, když Rada bezpečnosti OSN schválí americký návrh nové rezoluce zpří…

 3. Irma a Harvey budou USA stát kolem 290 miliard USD

  Byznys ·

  Řádění hurikánů Irma a Harvey bude stát Spojené státy kolem 290 miliard dolarů (6,3 bilionu Kč), což představuje zhruba 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). P…

 4. Nejlepší rating na světě má Německo

  Byznys ·

  Analytická společnost Dun & Bradstreet (D&B) zvýšila rating Německu v kategorii nejnižšího rizika návratnosti investice o jeden stupeň. Jde o nejlepší rating z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.