Výběr ze zahraničního tisku: Vstup Litvy do eurozóny; Ruské vojenské provokace v uplynulém roce

Světová média 2. ledna píší o vstupu Litvy do eurozóny, kde se obyvatelé obávají zejména ztráty národní identity a růstu cen. Analyzují také ruské vojenské provokace v letovém prostoru evropských i severoamerických zemí v uplynulém roce, které vidí jako připomínku studené války, než hrozbu válečného konfliktu.

V dnešním večerním hokejovém utkání Česka proti Slovensku jsou šance zcela vyrovnané, píše slovenský deník Sme. List připomíná, že týmy reprezentantů do dvaceti let se už dobře znají, v přípravném zápase zvítezili Slováci tři jedna. Na mistrovství světa v kanadském Montrealu ale mohou mít Češi psychologickou výhodu v tom, že už porazili výběr Ruska, domnívá se trenér slovenské dvacítky a bývalý československý obránce Ernest Bokroš.

Ruský deník The Moscow Times píše, že dvě třetiny obyvatel Litvy se obávají že s prvním lednem zavedená evropská měna euro bude znamenat ztrátu jejich národní identity. Tři čtvrtiny obyvatel jsou navíc přesvědčeny, že s přechodem trhu na euro přijde také zdražování, píší The Moscow Times. Přestože euro přibližuje někdejší sovětskou republiku západní Evropě, třímilionový pobaltský národ není podle průzkumů Eurobarometru přesvědčen, že změna platidla zemi prospěje.

Magazín Foreign Policy analyzuje ruské vojenské provokace v letovém prostoru evropských i severoamerických zemí v uplynulém roce. Vysvětluje, že přelety Putinových bombardérů Tupolev TU 95 nad Mexickým zálivem u Kalifornie či nad moři okolo Aljašky byly mediálně zajímavou připomínkou studené války, spíše než hrozbou války budoucí. K letům ruských stihaček mimo povolené koridory prý docházelo už dřív, jen se jim nevěnovala taková pozornost jako před anexí Krymu. List ale připomíná, že častější a agresivnější přelety do vzdušného prostoru Skandinávie a pobaltských zemí mohou dopadnout nehodou.

Podle serveru Flanders News bylo za posledních čtrnáct měsíců v Belgii odhaleno deset tisíc falešných manželství a partnerských soužití. Od října 2013 se zpřísnil belgický zákon, který umožňoval partnerům nebo ženichům a nevěstám ze zemí mimo Evropskou unii legálně se přistěhovat do země. Nyní za zneužívání tohoto zákona platí až tříletý trest vězení. Belgické deníky píší také o pěti stovkách dalších zamítnutých žádostí.

Týdeník Spectator zesměšňuje prohlášení expremiéra Tonyho Blaira, který na sociální síti twitter obviňuje novináře, že překroutili jeho tvrzení o možné prohře labouristů v nadcházejících britských volbách. Nejenže týdeník expremiérova slova znovu přesně cituje, dokonce také naznačuje, že někdejší mistr mediální komunikace pracuje s vědomím, že velká část britské veřejnosti udělá ráda opak toho, co Tony Blair doporučuje. Podle Spectatoru jsou tedy Blairovy náznaky o labouristické prohře jen snahou se jí vyhnout. Zní to komplikovaně, ale britští poslanci, kteří prosazovali bombardování syrské armády, prý byli nešťastní, když se za ně Blair postavil a údajně kvůli tomu přišli i o spoustu podpůrných hlasů.

Italský deník Corriere dela Sera zmiňuje směry, kterými postupuje vyšetřování požáru na italském trajektu, na kterém počátkem týdne zahynulo nejméně jedenáct osob. Za potenciální příčinu požáru se považuje samovznícení nákladu nebo špatné parkování kamionů, které se podle některých cestujících dotýkaly stropu garáží a za bouře mohly při tření jiskrou zapálit nádrže. Selhání posádky a nefungující záchranné čluny jsou dalšími tématy, která budou zajímat advokáta poškozených, který se už angažoval v kauze potopené lodi Costa Concordia, jež narazila na skálu u břehů Toskánska v lednu 2012.

Týdeník The Economist předpovídá revoluci pracovního trhu, která bude patřit odborníkům bez pevného úvazku připraveným začít pracovat na zavolání přes mobilní aplikace. Model existoval už před deseti lety na Floridě, kde ho provozovali lékaři, když neměli kapitál na vlastní ordinace, ale týdeník ho ilustruje na společnosti Handy. Ta v USA i Velké Británii dává práci pěti tisícům lidí na volný úvazek od pěti do třiceti pěti hodin týdně, přičemž vlastních zaměstnanců má jen dvě stě. Její servismeni zákazníkům uklidí, vyperou, i nakoupí. Mezi novinky ve službách přes aplikace patří i vyjednávání s pojišťovnami, telefonními společnostmi o tarifech nebo servis Mechanický Turek na Amazonu. Ten inzeruje i možnost zaplatit si vedení korespondence nebo objednávky na internetové pomlouvání konkurenčních produktů.

Většinu případů rakoviny nezpůsobují dědičnost, špatné životní návyky ani okolní prostředí, ale prostě náhoda píše Daily Telegraph. Cituje při tom studii americké Univerzity Johnse Hopkinse podle níž jsou dvě třetiny nádorových onemocnění způsobené náhodnými chybami při dělení buněk, což je proces zcela mimo lidskou kontrolu. Například rakovina tlustého střeva je častější než rakovina tenkého střeva protože v tlustém střevě dochází k dělení buněk dvakrát častěji. Právě proto tam nádory vznikají častěji.

Deník Washington Post píše o stále populárnějších tygřích farmách v Číně. Ty podle listu mohou urychlit vyhynutí těchto vzácných kočkovitých šelem. Washington Post upozorňuje, že chov tygrů pro jejich kosti, jež mají pomáhat při léčbě revmatismu a impotence, a pro kožešiny, ze kterých se vyrábí oblečení, vychází vstříc bohatým lidem v Číně. Stále populárnější je také vyrábět z tygřích kostí víno, které má podporovat krevní oběh. Farmy zároveň podporují pytláctví ve volné přírodě a zakázaný obchod s tygřími produkty, protože znesnadňují kontrolu legálních a nelegálních zdrojů. Nejvíce tygrů pro čínský nelegální trh pytláci zabijí v Indii.

Výběr ze zahraničního tisku: Vstup Litvy do eurozóny; Ruské vojenské provokace v uplynulém roce

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.