Výběr ze zahraničního tisku: Volby do amerického Kongresu; zdanění internetu v Maďarsku

Dnešní zahraniční tisk píše o amerických volbách do Kongresu, vývoji situace ohledně zdanění přenosu dat na internetu v Maďarsku, ale zamýšlí se také nad vesmírnou turistikou a odkládáním mateřství.  

The Washington Post se domnívá, že po kongresových volbách ve Spojených státech, ve kterých Barack Obama s velkou pravděpodobností ztratí i podporu senátu, by měl prezident především burcovat a inspirovat všechny k tomu, aby se zapojovali do politického dění. Ostatně právě Obama při nástupu na prezidentský post mnoho lidí inspiroval k tomu, aby neztráceli naději v účinnost politického systému, vysvětluje deník. Obhajovat smysluplnost politiky bude nyní těžší, než když Obama začínal, ale právě proto je to velice důležité, myslí si The Washington Post.

I rakouský deník Die Presse komentuje americké kongresové volby. I když je velmi pravděpodobné, že se v úterý republikánům podaří dobýt také senát, pro prezidenta se toho mnoho nezmění, píše. Obama má podle názoru deníku stejně jen velmi málo prostoru pro to, aby své volební období dovedl k úspěšnému konci. Relativní volnost by měl pouze na poli mezinárodní a bezpečnostní politiky, myslí si deník. Ani na jedno ale nikdy nekladl důraz, a tak mu v těchto oblastech chybí vize, které by se mohl snažit prosadit, uzavírá Die Presse.

Rakouský Der Standard si všímá toho, že se Viktor Orbán v Maďarsku snad poprvé skutečně přepočítal. Prozatím zkrachovala jeho snaha o zavedení internetové daně, která by dopadla nejen na velké firmy včetně těch mezinárodních, ale i na malé protestní či umělecké projekty. Maďarsko by v případě jejího zavedení patrně rychle následovaly i další země, kterým je svoboda internetu trnem v oku, pokračuje deník. Po vypuknutí pouličních protestů vláda nakonec návrh na zdanění internetu stáhla. Orbán si v Maďarsku snahou zavést daň z internetu nečekaně vytvořil skupinu odpůrců, kteří si na něj budou dávat do budoucna větší pozor. A to je podle deníku Der Standard jedině dobře.

Britský The Guardian se zamýšlí nad tím, jak vesmírná turistika odráží nerovné poměry současného světa. Marketing lidem podle listu vtloukl do hlavy, že hlavní je v životě něco zažít. The Guardian označuje za zarážející, že je někdo ochoten utratit částku, která by zachránila vesnici před epidemií cholery, za tak pochybný zážitek, jako je let do vesmíru. Vypovídá to nicméně o tom, proč je svět takový, jaký je, píše The Guardian.

Izraelský Haaretz dnes tvrdí, že veřejnost má právo na informace o tom, jakým způsobem vláda utrácí veřejné prostředky. Je nutné zveřejňovat vazby ministerstev na externí dodavatelské firmy, myslí si list. Tuto informaci si před několika měsíci vyžádalo izraelské hnutí bojující za transparentní demokracii. Odpověď však dostalo jen z některých ministerstev. Kromě politického i sociálního významu zveřejnění takových informací politikům především připomene, že oni musejí skládat účty veřejnosti, nikoli naopak, zdůrazňuje Haaretz.

Slovenská Pravda upozorňuje na zbytečně velký počet míst na středních školách. Situaci srovnává se Švýcarskem, kde se děti na přijímací zkoušky pečlivě připravují. Naproti tomu na Slovensku dostávají školy dotace podle počtu studentů, a tak je v jejich zájmu přijmout prakticky každého, kritizuje deník a dodává, že kvalita vzdělání je v důsledku přebytku volných míst na školách velmi pochybná. Přitom by stačilo zavést jednotná kritéria pro přijetí žáků a nastavit přísnější limity pro přijetí, píše Pravda.

Die Welt se dnes zamýšlí nad mateřstvím. Přiměl ho k tomu trend, kdy se některé firmy rozhodly podpořit zaměstnankyně, aby si nechaly zmrazit vajíčka a odsunuly mateřství na pozdější dobu. List naopak radí firmám, aby mladé zaměstnankyně motivovaly k tomu, aby si děti pořizovaly co nejdříve. Podle deníku to pro firmy představuje daleko menší ekonomickou zátěž. A lepší je to i z hlediska zdravotního a společenského, pokračuje Die Welt. Je důležité si uvědomit, že se nejedná jen o politiku jednotlivých firem, ale o celospolečenské téma, kdy by stát měl zajistit takové podmínky, které podporují zdravé rodiny, apeluje Die Welt.

 

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Volby do amerického Kongresu; zdanění internetu v Maďarsku Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.