Výběr ze zahraničního tisku: Počet obětí eboly může brzy vzrůst na 20 000, útoky na IS v Sýrii

Světové deníky dnes píší o nových statistikách epidemie eboly, která si podle Světové zdravotnické organizace v Africe vyžádá do začátku listopadu možná i 20 000 obětí. Hlavní zprávou ale i nadále zůstávají letecké útoky na pozice bojovníků Islámského státu v Sýrii. 

Většinu náletů provádějí Američané, kteří do boje poprvé zapojily i stíhačky typu F -22. Do boje proti IS se zapojuje i několik arabských států v regionu, jako jsou Saúdská Arábie, Jordánsko, Katar nebo Bahrajn. Jak upozorňují The New York Times, jedním z cílů byla i teroristická buňka hnutí Chorásán, která podle prezidenta Obamy plánovala pumový útok na území USA. Vůdce hnutí a někdejší poradce Usámy bin Ládina Al-Fádlí byl pří náletech zřejmě zabit. V první vlně leteckých útoků byly podle dostupných informací zabity celkově desítky lidí.


Rusko začiná budovat novou námořní vojenskou základnu v Černém moři, která by měla být dostavěna v roce 2016. Země zároveň posílí černomořskou flotilu o dalších osmdesát bitevních plavidel. Deník The Moscow Times cituje admirála Vitka, podle kterého je už krymský přístav Sevastopol pro požadavky současné armády nevyhovující a to kvůli nedostatku prostoru, který využívají také dopravní a cestovní lodě. Nové strategické kotviště bude v Novorosijsku a má vyvážit zvýšenou přítomnost plavidel Severoatlantické aliance v regionu. Do konce dekády má mít černomořská flotila celkem dvě stě šest bitevních lodí, které mohou zasahovat při potenciálních konfliktech v Ukrajině a Gruzii.


Španělská vláda nebude zpřísňovat zákony o umělém přerušení těhotenství. Deník The Guardian upozorňuje, že po několikaměsíčních spekulacích o zavedení jedné z nejpřísnějších protipotratových legislativ v Evropě vláda nenašla společný hlas, aby prosadila opatření, která by povolovala potrat jen znásilněným matkám a těhotným s nemocnými plody. Do konce roku upraví zákon z roku 2010 tak, aby šestnácti a sedmnáctileté matky musely mít pro umělé přerušení těhotenství souhlas rodičů.


Na největší mezinárodní klimatické konferenci od roku 2009 se Čína a Spojené státy rozhodly vést proces omezování vypouštění skleníkových plynů do atmosféry tak, aby 120 členských zemí OSN už příští rok v Paříži podepsalo zásadní ekologickou dohodu. Podle týdeníku The Business Week přislíbil čínský vicepremiér na závěr ekologického samitu v New Yorku, že jeho země sníží uhlíkové emise, kterých v současnosti produkují nejvíc na světě.


Reportéři týdeníku Der Spiegel mluvili na Maltě, na Krétě a v Itálii s uprchlíky, kteří počátkem září přežili letošní největší námořní tragédii, při které se utopilo na pět set běženců, převážně Palestinců z pásma Gazy. Pětatřicetiletý Šukri Asuli, který na člunu přišel o ženu a dvě děti, se plavil z Egypta, pašerákům zaplatil přes dva tisíce dolarů a vzpomíná, jak do lodi, na které se nacházel, nedaleko Malty úmyslně vrazilo jiné pašerácké plavidlo. V důsledku toho se během několika hodin po potopení přelidněné lodí utopilo na tři sta osob. Z těch, co měli záchranné vesty, přežilo jen deset uprchlíků. Během letošního léta už podobným způsobem ve Středozemním moři utonulo přes dva tisíce dvě stě osob. Odborníci na azylovou politiku Evropské unie podotýkají, že přísnější opatření námořní policie nesnížila počet lidí, kteří se pokoušejí ilegálně dostat do Evropy, ale pouze zvýšila aktivitu a bezohlednost pašeráků lidí. 

 

Čína stále častěji vysílá svoje vojáky i mimo vlastní území, konstatuje slovenský deník Sme, který upozorňuje na manévry v Perském zálivu. Těch se od pondělka účastní i čínské vojenské loďstvo, jež kotvilo v íránském přístavu Bandar Abas. Íránsko- čínské námořní cvičení dává deník do souvislosti se sankcemi Západu proti Teheránu a podotýká, že Peking je největším odběratelem íránské ropy. Stát s dvoumilionovou armádou, který meziročně zvýšil náklady na zbrojení o dvanáct procent, vydává na vojáky a vojenské technologie 188 miliard dolarů ročně a doposud demonstroval sílu mimo své území a teritoriální vody jen vzácně. Teď tak činí v oblasti, kterou Washington považuje za sféru svých zájmů. Čína se vojensky poslední roky angažuje také v Africe, kde na rozdíl od západních států nepodmiňuje dodávky zbraní lidskými právy.

 

Skotský komik Billy Connolly se svěřil deníku USA Today, že se s ním několik dní před sebevraždou fakticky loučil jeho americký kolega Robin Williams. Oba muži trpěli Parkinsonovou chorobou a Connolly po telefonu Williamsov radil, jak kvůli herecké profesi rozcvičit mimické svaly, které při postupující nemoci ochabují. Při jejich posledním telefonátu, prý Williams několikrát nezvykle zdůrazňoval, že měl Conollyho vždycky rád. Teprve po zprávách o jeho smrti Connollymu došlo, že se tak chtěl rozloučit s přítelem.


Britský premiér David Cameron se podle deníku The Daily Telegraph možná bude muset omluvit královně Alžbětě II., jelikož hrubě porušil protokol, když na návštěvě Spojených států v rozhovoru s newyorským starostou Bloombergem popisoval královninu reakci na skotské referendum. Prohlásil, že když jí v pátek telefonicky informoval o tom, že většina Skotů podle součtu hlasů odmítla opustit Spojené království, královna v aparátu „spokojené zavrněla“. Premiér v soukromém rozhovoru natáčeném televizí Sky News v Americe také žertem dodal, že hodlá žalovat firmy na zjišťování veřejného mínění, protože mu s předběžnými odhady před referendem způsobily žaludeční vředy.

 

Zdroj: zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Počet obětí eboly může brzy vzrůst na 20 000, útoky na IS v Sýrii Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.