Varufakis: Rezignuji, pokud občané v referendu přijmou návrhy věřitelů

Řecký ministr financí Janis Varufakis chce na svůj post rezignovat v případě, že voliči v nedělním   referendu přijmou podmínky pomoci mezinárodních věřitelů. Řekl to dnes televizi Bloomberg TV. Podle Varufakise je možné, že se k němu v takovém případě přidá celá vláda.

„Mohli bychom rezignovat, ale učinili bychom tak v duchu spolupráce s těmi, kdo převezmou štafetu,“ prohlásil ministr v rozhovoru s australským rozhlasem.

Varufakis v rozhovoru s televizí Bloomberg TV ujistil, že nějaká forma dohody s Evropou nakonec uzavřena bude. Podle něj ale řecká vláda nepodepíše dohodu, která nebude obsahovat restrukturalizaci řeckého dluhu.

Řecký premiér Alexis Tsipras se rozhodl vyhlásit referendum poté, co po pěti měsících vyjednávání nedospěl s mezinárodními věřitelskými institucemi k dohodě o další zahraniční finanční pomoci výměnou za pokračující hospodářské reformy. Ve středu Tsipras vyzval v televizním vystoupení své spoluobčany, aby v hlasování rozhodně odmítli nabídku, která počítá s pokračováním úsporných opatření.

O nadcházejícím řeckém referendu a možném dalším vývoji v zadlužené zemi dnes na rádiu Zet mluvil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda s hlavním ekonomem Ery Janem Burešem. Ten je toho názoru, že Řekové se nakonec vysloví pro přijetí podmínek věřitelů, protože nechtějí vkročit více do neznáma. Rozhovor si poslechněte ZDE.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Varufakis: Rezignuji, pokud občané v referendu přijmou návrhy věřitelů Foto: shutterstock.com - Janis VARUFAKIS

reklama

Další články

  1. Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

    Byznys ·

    V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.