V Rusku klesá pár dní před volbami obliba tamní vládní strany

Ruská vládní strana Jednotné Rusko ztrácí pár dní před parlamentními volbami na oblibě. Nyní by pro ni hlasovalo pouhých 31 procent ruských obyvatel. Informace vycházejí z průzkumu nezávislého střediska Levada. Jeho výsledky zveřejnila ruská mutace BBC.

V červenci chtělo pro vládnoucí stranu hlasovat 39 procent dotázaných, v červnu a květnu 35 procent a v dubnu 42 procent.

I přes úbytek voličů zůstává Jednotné Rusko zdaleka nejpopulárnější stranou v zemi. Komunisty, kteří představují nejsilnější opoziční uskupení, hodlá volit každý desátý Rus. Devět procent přívrženců mají momentálně nacionalisté Vladimira Žirinovského.

Pět procent dotázaných má v úmyslu hlasovat pro Spravedlivé Rusko, což je nejmenší z dosavadních čtyř parlamentních stran. Ostatní strany, včetně liberálních uskupení Jabloko a Parnas, má v plánu volit jen každý stý dotázaný.

Více než čtvrtině Rusům se k volebním urnám nechce, přibližně pětina ještě váhá.

Pokud by hlasovali jen ti voliči, kteří už jsou rozhodnuti, Jednotné Rusko by získalo polovinu jejich hlasů. Další by byli komunisté s 15 procenty, Žirinovského nacionalisté se 14 procenty a pak Spravedlivé Rusko s devíti procenty.

Do voleb zbývají sotva tři týdny a kampaň nabírá obrátky, upozornila ruská služba BBC v materiálu o agitačních metodách kandidátů 14 stran, ucházejících o přízeň voličů i doslova se sekyrou v ruce a ujištěním, že doktor na všechny ruské neduhy právě dorazil. Komunista Jevgenij Borovik z Jekatěrinburgu zase vsadil na upřimnost a voliče ujistil, že nic nebrání jeho zvolení, protože trest za obchodování s drogami je už zahlazen.

„Dočista se zbláznili,“ míní o soupeřích i poměrech opozičník Nikolaj Ljaskin - podle BBC „hovoří s voliči prostě a srozumitelně“. Liberálové z mimoparlamentního Jabloka zase apelují na mládež výzvou, aby se zapojila do „nejopovážlivější kampaně všech dob“. Občas vznikne i kouzlo nechtěného, třeba když se heslo „Kupředu!“ na plakátu ocitne hned nad vchodem do jídelny s nabídkou kebabu. Zkrátka, předvolební kreativita bývá v Rusku podle BBC poněkud zvláštní a sahá od anakondy s tváří podobnou americkému prezidentovi, přes kandidáta přesvědčivě pózujícího na plakátech v boji o přízeň kolegů z profese jak v oděvu chirurga, tak kuchaře. Nechybí poslanec, který se voličům představuje nejen jako „vynálezce Sovětského svazu“, ale i jako jeden z průkopníků „fyzických metod vzdělávání společnosti“, samozřejmě „s nejvyšším koeficientem účinnosti“.

Rusové budou 450 poslanců Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu, volit 18. září. Rozhodovat se bude smíšeným způsobem: 225 poslanců dumy bude vybráno většinovým systémem, stejný počet poměrně na základě stranických kandidátek.

Jednotné Rusko v parlamentních volbách v prosinci 2011 získalo 49,5 procenta hlasů (v předchozích volbách 64,3 procenta). Vzápětí se vzedmula vlna protivládních demonstrací v ruských velkoměstech kvůli podezření, že volby byly zfalšovány. Protestní vlna opadla s návratem Vladimira Putina do Kremlu na jaře 2012.

 

Zdroj: ČTK

V Rusku klesá pár dní před volbami obliba tamní vládní strany Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.