V pondělí vystřídá Van Rompuye v čele Evropské rady polský expremiér Tusk

Do funkce předsedy Evropské rady v pondělí zasedne bývalý polský premiér Donald Tusk, který tak vystřídá Hermana Van Rompuye. Ten vyčerpal maximální dobu působení v tomto úřadu. Funkční období předsedy Evropské rady je dva a půl roku s jednou možností opakování.

Touto výměnou končí výrazné personální obměny v unijních institucích. Tuska vybrali prezidenti a premiéři zemí osmadvacítky jako předsedu svých jednání na konci srpna. Polský politik se těší podpory například ze strany německé kancléřky Angely Merkelové, se kterou jej pojí přátelské vztahy.

Ve vyjednávání s lídry unijních států Tuskovi neulehčuje fakt, že nemluví francouzsky a ihned po jeho zvolení musel absolvovat i intenzivní kurz angličtiny. „Jazykové schopnosti takové domlouvání dohod velmi zjednodušují. Ale ani všichni premiéři a prezidenti zemí EU anglicky nemluví,“ připomněla v rozhovoru s ČTK analytička bruselského Střediska pro výzkum evropské politiky Sonia Piedrafitaová.

Svůj první unijní summit Tusk absolvuje před Vánoci.

 

 

Zdroj: ČTK

V pondělí vystřídá Van Rompuye v čele Evropské rady polský expremiér Tusk Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.