V Katalánsku se dnes znovu volí premiér

Katalánský parlament bude dnes ve druhém kole hlasovat o novém premiérovi tohoto autonomního regionu, jehož vládu sesadil Madrid loni v říjnu kvůli snahám o odtržení od Španělska. Kandidátem je separatistický poslanec Quim Torra, který se dnes zřejmě stane novým katalánským premiérem. Pokud by Torra neuspěl, čekaly by region další předčasné volby.

Pětapadesátiletý právník a nakladatel Quim Torra je už čtvrtým kandidátem, jehož separatisté od ustavujícího zasedání parlamentu letos v lednu navrhli. Je ale prvním, který není trestně stíhán a který má šanci být zvolen.

V sobotním prvním kole hlasování Torra neprošel, protože potřeboval absolutní většinu 68 hlasů. Tři separatistické formace sice mají ve 135členném parlamentu 70 křesel, ale nejmenší radikální separatistická strana Torru nepodporuje. V prvním kole se zdržela, což hodlá udělat i dnes. Dvě separatistické strany Společně pro Katalánsko (JxCat) a Republikánská levice Katalánska (ERC) tak budou mít 66 hlasů, tedy o jeden více než opoziční strany.

Po zvolení katalánského premiéra, který v úřadu vystřídá Madridem sesazeného Carlese Puigdemonta, a po sestavení vlády by měla skončit přímá správa Katalánska španělskou vládou. K tomuto bezprecedentnímu kroku přistoupil Madrid se souhlasem horní komory parlamentu. Sesazené katalánské vedení poté španělská prokuratura obvinila kvůli snahám o nezávislost ze vzpoury. Několik exministrů je ve vazbě a Puigdemont je v Německu, kde čeká na rozhodnutí soudu o vydání do Španělska.

V sobotním projevu před regionálním parlamentem Torra mimo jiné prohlásil, že zůstane "věrný programu z 1. října", kdy se konalo referendum o nezávislosti, a "vytvoření republiky". Šéf španělské strany Ciudadanos Albert Rivera v reakci na to vyzval španělského premiéra Mariana Rajoye, aby zvážil prodloužení přímé správy Katalánska. Rajoy odpověděl, že zatím jsou to jen slova a že si počká na činy nové katalánské vlády.

 

Zdroj: ČTK

V Katalánsku se dnes znovu volí premiér Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.