V Česku je už přes 300 nabíjecích míst pro elektromobily, jejich počet dále poroste

V České republice je více než 300 nabíjecích míst pro elektromobily, každoročně jich přibývá několik desítek. Vyplývá to z statistik Asociace elektromobilového průmyslu. Provozovatelé i odborníci se shodují na tom, že počet těchto míst poroste. Investice do rozvoje mají činit desítky milionů korun ročně. První dobíjecí stanice pro elektromobily byla otevřena před deseti lety v Desné na Jablonecku.

Počet dobíjecích stanic je nižší, podle serveru Hybrid.cz je jich asi 125. Rozdíl je dán tím, že jedna stanice může nabízet víc míst k nabíjení. „Například největší česká nabíjecí stanice ve Vystrkově nabízí přes dvě desítky konektorů a asi deset parkovacích míst,“ řekl šéfredaktor Hybrid.cz Jan Horčík.

Předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček řekl, že otevření první stanice před deseti lety vnímal jako symbol budoucnosti. Další vývoj podle něj závisí na finanční podpoře státu. „Podporovat elektromobilitu dotačně ´hlava nehlava´ by ale bylo chybou,“ dodal.

Nejvíce stojanů pro automobily na elektřinu v ČR provozuje skupina ČEZ. Manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík uvedl, že společnost provozuje pro elektromobily 71 stanic, z toho 26 je tzv. rychlodobíjecích. Na konci roku 2018 by firma chtěla mít ke 150 stanicím. „Naše investice by se měly, podobně jako doposud, pohybovat v řádu desítek milionů korun ročně,“ dodal.

Další rozvoj plánují i Pražská energetika a E.ON. „Investice, které realizujeme a připravujeme, jsou v řádu jednotek milionů eur (desítky milionů Kč),“ uvedl mluvčí E.ON Vladimír Vácha. E.ON jako ČEZ využívá pro stavbu stanic evropské dotační programy.

Firma Mr. Parkit pak chystá v Praze instalaci prvních šest sekundárních nabíječek od Tesly zvané Destination Charging. Jedná se o nabíječky, které jsou umístěné v cílových místech, kam auto dojede a může se v klidu nabít. Podle zakladatele společnosti Jaroslava Macha bude možnost dobíjet auto v místě, kam jedete, bude jednou z klíčových věcí pro rozvoj elektromobility. „Pro majitele z elektromobilů je to jeden z parametrů, který ovlivní, kam pojedou. My chceme pomáhat s dobíjení klientům, kteří využívají náš parkovací systém, takže jednáme s partnery v garážích o instalaci dalších nabíječek přímo na parkovacích místech,“ řekl na rádiu Zet. 

Související: Češi se dočkají nabíječek Destination Charging od Tesly

S rozvojem dobíjecích stanic roste počet elektromobilů. Chmelík uvedl, že je jich v Česku nyní zhruba 1200, zhruba o 1000 víc než před pěti lety. Podle údajů Svazu dovozců automobilů však například loni klesl počet registrací těchto vozů o čtvrtinu na 271. Podle poradenské firmy Roland Berger nicméně dosáhne roční prodej elektromobilů v ČR v roce 2020 až 7000 vozidel.

Podle odborníků mohou s rozvojem pomoci především aktivity Škody Auto. Ta plánuje, že bude v roce 2025 prodávat čtvrtinu vozů na elektrický nebo hybridní pohon. Firma tento týden na autosalonu v Šanghaji představila koncept prvního elektromobilu s dojezdem až 500 km a autonomním řízením.

Pokud se splní předpovědi, že v polovině příštího desetiletí může jezdit na elektřinu až čtvrtina nových vozů Škoda, tak by to byl, vzhledem k rozšíření a oblibě této značky, pro firmy i veřejnost jasný signál, že budoucnost skutečně patří elektřině,“ dodal Ondřej Valuštík z portálu Elektřina.cz.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

 

V Česku je už přes 300 nabíjecích míst pro elektromobily, jejich počet dále poroste Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Nominujte svou oblíbenou firmu na Český Goodwill 2017

  Komerční sdělení ·

  Český Goodwill 2017 - ocenění pro firmy, kterých si lidé váží – znovu podpoří podnikatele a společnosti, které ke svému podnikání přistupují odpovědně. Pátý ročník oce…

 2. Ve Francii začalo první kolo prezidentských voleb

  Společnost ·

  Ve Francii začalo v neděli první kolo prezidentských voleb, ve kterém 47 milionů voličů rozhodne o tom, kteří dva z 11 kandidátů postoupí do druhého kola. Za favorita …

 3. Trump zmírnil odpor k dohodě s EU o TTIP

  Byznys ·

  Americký prezident Donald Trump zmírnil svůj odpor vůči obchodnímu vyjednávání s Evropskou unií jako celkem, když pokusy o dohodu s jednotlivými členskými státy selhal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.