V Británii se diskutuje o tom, zda má Mayová zůstat či odejít

Britská premiérka Theresa Mayová čelí ve své Konzervativní straně výzvám, aby z čela vlády odešla. Podle médií se s tím ztotožňují tři desítky konzervativních poslanců a rovněž několik členů kabinetu. Mayová to však odmítá a v rozhovoru pro list Sunday Times naznačila, že by mohla odvolat ministra zahraničí Borise Johnsona, který je obviňován, že premiérku svými výroky podkopává a že ji chce v čele strany vystřídat. Neméně silně znějí i upozornění, že tyto debaty stranu oslabují a že je třeba jednoty, zvláště v době složitých jednání o vystoupení Británie z Evropské unie.

Čerstvý průzkum mínění podle televizní stanice Sky ukázal, že 42 procent Britů si myslí, že okamžitý odchod Mayové by byl špatný pro vyjednávání podmínek odchodu země z Evropské unie. Opačného názoru je jen 18 procent, avšak podle třetiny je to "prašť jako uhoď".

Anketa nicméně také ukázala, že podle 35 procent Britů by Mayová měla odstoupit hned. Na druhé straně je 36 procent dotázaných názoru, že by funkci do příštích všeobecných voleb, jež by se měly konat v roce 2022, složit neměla. Podle 14 procent by tak ještě před volbami učinit měla, ale až po ukončení rozhovorů o brexitu.

"Nikdy nebylo mým stylem vyhýbat se výzvám a teď s tím nezačnu," citoval Sunday Times odpověď Mayové týkající se Johnsona, který je obviňován z toho, že se tváří jako loajální, ale přitom hlásá svou vlastní vizi způsobu provedení brexitu. Naznačila tak, že je připravena přivést do kabinetu nové ministry a zbavit se těch, kteří způsobili její problémy.

Kritici v Konzervativní straně Mayové vyčítají nezdařené červnové parlamentní volby, v nichž toryové přišli o parlamentní většinu. Poukazují také na nejednotnost jejího kabinetu a nyní jí vyčítají i nepovedený středeční projev na stranické konferenci, který vyvolal posměch.

Bývalý předseda Konzervativní strany Grant Shapps v pátek řekl, že získal podporu 30 zákonodárců, kteří chtějí Mayovou dostat z vedení strany. K tomu, aby se hlasovalo o důvěře vůdci strany, je ale nutná podpora nejméně 48 z 316 konzervativních členů zákonodárného sboru.

Sunday Times napsal, že o nutnosti vyměnit Mayovou hovořili i tři její ministři, aniž je jmenoval. "Nyní je otázkou 'kdy'," řekl jeden z nich listu. "Cítím, že to skončí do Vánoc," dodal.

Podle čtvrtého ministra je nutný "řádný přechod" k novému vůdci. Nicméně je přesvědčen o tom, že není pravděpodobné, že Mayová ve funkci setrvá do příštích voleb.

Bývalý konzervativní premiér John Major dnes ale v listu Mail on Sunday označil kritiky Mayové za egocentriky. Upozornil přitom, že neloajální konzervativní poslanci by měli s podkopáváním Mayové přestat, jinak usnadní cestu do Downing Street (sídla britského premiéra) předsedovi Labouristické strany Jeremymu Corbynovi.

 

Zdroj: ČTK

V Británii se diskutuje o tom, zda má Mayová zůstat či odejít Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Bude se v budoucnu pracovat v kavárnách?

  Byznys ·

  Otevřené kancelářské prostory, takzvaný open-space, nefungují a v budoucnu je nahradí kanceláře v kavárnách - kafeláře, míní futuroložka British Telecommunications (BT…

 2. Merkelová bude o koalici jednat s FDP a Zelenými

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poprvé oznámila, že její křesťanští demokraté (CDU) budou o nové vládní koalici vyjednávat se svobodnými demokraty (FDP) a Zele…

 3. Jak posílit demokracii v nejisté době?

  Společnost ·

  Monacký kníže Albert II a bývalý rakouský prezident Heinz Fischer jsou mezi hlavními řečníky konference Forum 2000, která v neděli začne v Praze. Jedenadvacátý ročník …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.