V Afghánistánu zemřeli 4 čeští vojáci, dosud největší ztráta armády v mírových misích

V Afghánistánu dnes zahynuli čtyři čeští vojáci při explozi improvizované výbušniny na těle sebevraha z hnutí Taliban. Jedná se o největší jednorázovou ztrátu české armády v zahraničních misích. Bilance obětí z řad českých vojáků v Afghánistánu po dnešním atentátu vzrostla na devět.

K útoku došlo při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parván, Při výbuchu zahynulo i několik Afghánců. Jeden český voják utrpěl těžká zranění. Z řad české armády se oběťmi útoku stali rotmistr ve věku 28 let, četař ve věku 34 let a dva desátníci ve věku 33 a 39 let. ČTK to sdělil generální štáb české armády. K tragédii došlo kolem 05:15 SELČ

Rodiny padlých vojáků jsou nyní o tragédii vyrozumívány. Zraněný český voják, 39letý rotmistr, byl po bezprostředním ošetření na místě převezen do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám.

Podle agentury AP útok spáchal sebevražedný atentátník a následně se k němu v prohlášení zaslaném médiím přihlásilo islamistické hnutí Taliban.

Kromě čtyř českých vojáků působících pod velením NATO je mezi oběťmi deset afghánských civilistů a dva afghánští policisté, dodala agentura AP.

České ministerstvo obrany sdělilo, že v souvislosti s tragickou událostí v Afghánistánu ministr obrany Martin Stropnický přerušil krátkou zahraniční dovolenou a vrací se do Prahy. Generální štáb české armády svolal na 14:00 SELČ mimořádnou tiskovou konferenci.

Útok se odehrál v době zhoršující se bezpečnostní situace v Afghánistánu. Většina aliančních sil se chystá zemi po dvanácti letech boje proti povstalcům z Talibanu opustit.

Zdroj: ČTK

V Afghánistánu zemřeli 4 čeští vojáci, dosud největší ztráta armády v mírových misích Foto: mise.army.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.