USA vyzývají Británii, aby také odstoupily od íránské jaderné dohody

Spojené státy vyzvaly Británii, aby přestala podporovat dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015. Chtějí, aby se připojila k Washingtonu v jeho snaze zabránit Íránu ohrožovat svět. V listu The Sunday Telegraph to napsal americký velvyslanec v Londýně Robert Wood Johnson. Britské ministerstvo zahraničí od dohody odstupovat nehodlá, píše agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump v květnu ohlásil, že USA odstupují od dohody, již kromě USA a Íránu v roce 2015 podepsaly také Británie, Francie, Rusko, Čína a Evropská unie. Po odstoupení USA ostatní signatáři oznámili, že hodlají dohodu zachovat. USA mezitím obnovují sankce proti Íránu.

Johnson ve svém textu tvrdí, že Írán financuje "zástupné války a věnuje se nepřátelským aktivitám" místo toho, aby investoval do své ekonomiky. Musí podle něj provést zásadní změny a chovat se jako normální stát. "Do té doby bude Amerika vyvíjet tlak a chceme, aby Británie stála na naší straně. Je čas odstoupit od špatné dohody z roku 2015. Žádáme, aby Británie použila svou diplomatickou sílu a vliv a připojila se k nám v naší snaze dospět k širší dohodě," napsal Johnson.

Trump sice vyhlásil obnovu sankcí, ale řekl také, že je připraven jednat s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Podle něj je třeba vyjednat kvalitnější a širší dohodu, než je ta z roku 2015.

Britské ministerstvo zahraničí k dotazu týkajícímu se Johnsonova článku odkázalo na náměstka ministra zahraničí pro Blízký východ Alistaira Burta, který nedávno vyloučil možnost, že by se Londýn připojil v této věci k Washingtonu. Burt dohodu označil za významnou pro regionální bezpečnost a řekl, že se Británie spolu s EU snaží ochránit britské podniky před důsledky amerických sankcí proti Íránu.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

USA vyzývají Británii, aby také odstoupily od íránské jaderné dohody Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jak americká TSA sleduje pasažéry na letišti?

    Společnost ·

    Převlékání na letištní toaletě, kontrola odrazu ve výloze obchodu nebo poslední pasažér přicházející na palubu letadla. Že se nejedná atypické chování cestujících na l…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.