USA a EU hrozí Kambodži kroky za rozpuštění opoziční strany

Spojené státy a Evropská unie pohrozily přijetím konkrétních kroků proti kambodžské vládě, která podle nich neplní závazek svobodných voleb, když ve čtvrtek soud na její popud nařídil rozpuštění největší opoziční strany. Informovala o tom agentura Reuters.

„Při nynějším vývoji nebudou volby v příštím roce legitimní, svobodné ani spravedlivé,“ uvedl ve svém prohlášení Bílý dům a slíbil přijetí „konkrétních kroků“. Prvním z nich je ukončení podpory Kambodžské národní volební komise.

V Bruselu mluvčí EU upozornil, že volby bez opozice nemohou být legitimní, a dodal, že respekt vůči lidským právům byl podmínkou unie pro obchodování s Kambodžou v rámci schématu „všechno krom zbraní“. Tento model poskytující bezcelní obchod - a obdobné podmínky nastavené Spojenými státy - pomohl Kambodži vybudovat textilní průmysl opírající se o levnou pracovní sílu. Do zemí EU a do Spojených států směřuje zhruba 60 procent kambodského exportu.

Jen několik měsíců před parlamentními volbami rozhodl kambodžský Nejvyšší soud, že Kambodžská národní strana záchrany (CNRP), která je největší opoziční stranou v zemi, má být rozpuštěna. Jejím předákům chce přitom justice zabránit kandidovat ve volbách samostatně či v rámci jiné formace. V čele soudu stojí člen nynější kambodžské vládní strany.

Režim premiéra Hun Sena, který je u moci už 32 let, se takto chce zbavit nebezpečné konkurence. Kabinet dlouhodobě obviňoval Kambodžskou národní stranu záchrany, že usiluje o jeho svržení, a obrátil se na soud s žádostí o její rozpuštění. Vůdce kambodžské opozice a šéf CNRP Kem Sokha byl již v září obviněn z velezrady a více než polovina členů jeho strany kvůli obavám ze zatčení uprchla ze země.

Už ve čtvrtek kritizovaly verdikt soudu mezinárodní organizace pro lidská práva. Západní dárci od roku 1993 vynaložili miliardy dolarů ve snaze pomoci vybudovat v Kambodži po desetiletích války pluralitní systém.

Pronásledování opozice není v Kambodži novým jevem. Podezření téměř vždy padá na 65letého Hun Sena, který v zemi vládne od roku 1985, a na jeho okolí.

 

 

Zdroj: ČTK

USA a EU hrozí Kambodži kroky za rozpuštění opoziční strany Foto: Shahjehan / Shutterstock.com: Hun Sen

reklama

Další články

  1. Babiše čekali na Národní třídě protestující

    Společnost ·

    S hlasitým odporem několika protestujících se v pátek ráno setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš při vzpomínce na Národní třídě. Obvinili ho ze zneuctění pietního mís…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.