Ukrajina se rozhodla vytvořit plynový fond v objemu jedné miliardy dolarů

Ukrajina nařídila státní energetické společnosti Naftogaz, aby vytvořila fond v objemu miliardy dolarů (zhruba 25 miliard Kč) na financování nákupu, přepravy a skladování zemního plynu. Uvedla to dnes tamní vláda. Dodala, že Naftogaz by měl k naplnění fondu využít dohody se zahraničními věřiteli zaručené vládou.

Ruský plynárenský koncern Gazprom minulou středu přestal dodávat Ukrajině plyn, protože si ho Kyjev nepředplatil. Ukrajina má podle informací z minulého týdne v zásobnících 12 miliard krychlových metrů plynu a potřebuje dalších sedm miliard, aby byla dostatečně připravena na zimu.

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí dodávky. Zásobování Moskva obnovila až díky říjnové dohodě o takzvaném zimním balíčku, která vypršela letos v březnu. Začátkem dubna se ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz dohodly na zajištění dodávek plynu na Ukrajinu do konce června. Minulé úterý se však zástupci Ruska a Ukrajiny nedokázali dohodnout na dodávkách pro třetí čtvrtletí.

Na Ukrajinu ve 3. čtvrtletí ruský plyn nepoteče, země se nedohodly na dodávkách

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Zhruba polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Loni Ukrajina dovezla ze zahraničí zhruba 19,5 miliardy metrů krychlových plynu.

 

Zdroj: ČTK

Ukrajina se rozhodla vytvořit plynový fond v objemu jedné miliardy dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.