Ukrajina schválila rozpočet, má vyšší šanci na další peníze od MMF

Ukrajinský parlament dnes schválil návrh státního rozpočtu na příští rok. Ten počítá s udržením schodku na třech procentech hrubého domácího produktu (HDP), jak vyžadují podmínky úvěrové pomoci od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Informovala o tom agentura Reuters. Dnešní krokem se tak Ukrajině zvýšily šance na získání další části této pomoci.

Návrh rozpočtu je založen na předpokladu, že tempo růstu HDP v příštím roce zrychlí na tři procenta z předpokládaného jednoho procenta v roce letošním. Inflace by naopak měla zpomalit na 8,1 procenta z letošních 12 procent.

Průtahy při schvalování rozpočtu na příští rok brzdily uvolnění plánované splátky 1,3 miliardy dolarů (33,7 miliard Kč) z úvěrové pomoci MMF, což vedlo k poklesu devizových rezerv Ukrajiny pod cílovou úroveň tamní centrální banky. MMF v listopadu uvedl, že Ukrajina musí schválit vhodný rozpočet a zvýšit úsilí v boji proti korupci, aby si další peníze z úvěrové pomoci zajistila.

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktu s proruskými separatisty na východě země dostala na pokraj státního bankrotu. Měnový fond proto předloni schválil program hospodářské pomoci Ukrajině v celkovém objemu 17,5 miliardy dolarů.

Vyplácení peněz ale komplikuje pomalá realizace reforem. Ukrajinský parlament stále neschválil některá opatření, která MMF navrhuje, například penzijní reformu nebo ukončení moratoria na prodej soukromé půdy.

 

 

Zdroj: ČTK

Ukrajina schválila rozpočet, má vyšší šanci na další peníze od MMF Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kuba se dočká internetového připojení

    Společnost ·

    Kubánská vláda oznámila, že v havanských soukromých domech umožní dvouměsíční zkušební režim internetového připojení. Státem vedená telekomunikační společnost ETECSA p…

  2. Gazprom čeká letos rekordní vývoz plynu

    Byznys ·

    Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že v letošním roce vyveze do zemí mimo země bývalého Sovětského svazu 180 miliard metrů krychlových plynu. V pondělí to uvedl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.