UK založila první firmu pro přenos vědeckých poznatků do praxe

Univerzita Karlova (UK) založila firmu pro přenos vědeckých poznatků do praxe. Stala se tak vůbec první vysokou školou v Česku. Společnost s ručením omezeným s názvem Charles University Innovations Prague (CUIP) má představovat most mezi vědeckými týmy a firmami. Jejím hlavním úkolem bude zakládání a podpora takzvaných spin-off firem. Ty mohou následně používat výsledky z výzkumu k vlastnímu podnikání. V rámci tiskové konference o tom v úterý informovali zástupci univerzity.

Základní jmění UK v dceřiné společnosti jsou tři miliony korun, uvedl rektor školy Tomáš Zima. Rozpočet CUIP kolem tří až čtyř milionů korun ročně bude podle něj zpočátku dotován z peněz, které má UK ze své tvorby a dalších činností. Předpokládá, že dceřiná společnost bude dotace dostávat po dobu zhruba pěti let.

Podle Zimy jde v českém vysokoškolském systému o unikátní koncept, který přispěje k efektivnějšímu přenosu vědeckých znalostí a technologií z univerzitní oblasti ke komerčním partnerům, a tím také k veřejnosti. Doposud tyto úkoly na UK zajišťovalo hlavně Centrum pro přenos poznatků a technologií (CPPT), které vzniklo v roce 2007.

"Věřím, že díky CUIP řada unikátních vědeckých projektů a objevů se rychleji přenese do praxe. Univerzita Karlova se tímto krokem zařazuje po bok těch nejlepších univerzit na světě, jako je Oxford, Louvain či ETH Zürich," uvedl Zima. Podobná společnost s ručením omezeným funguje na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky v Praze.

Za přenos poznatků do praxe získala UK loni 37 milionů korun, řekl Zima. Před zhruba třemi roky to podle něj bylo kolem 11 milionů korun. Rektor doufá, že zisk z transferu technologií do praxe bude dál stoupat. To by mohlo pomoct vytvářet další vědecké granty a podporovat vývoj prototypů.

Centrum pro přenos poznatků a technologií zůstane součástí univerzity a bude partnerem dceřiné společnosti. Jeho úkolem zůstává podpora vědců a jejich týmů v právním poradenství a při získávání patentů. Bude také nadále vyhledávat zajímavé náměty k vědecké práci. Projekty vhodné ke komerčnímu využití převezme dceřiná společnost, která zajistí založení vhodné společnosti či prodej průmyslového vlastnictví nebo licence.

Podle ředitelky CPPT Hany Kosová má centrum nyní vytipováno několik projektů, které by mohly být zajímavé pro investory. Podle Zimy již univerzita jedná s potenciálními partnery například o spolupráci v léčbě nádorů nebo v interaktivní hře Atentát 1942. "Tento program získal celou řadu cen národních i mezinárodních a je zde zájem ze zahraničí, nabízet to komerčně pro televize, ve vzdělávání a tak podobně," řekl.

Výkonným ředitelem CUIP bude dosavadní zástupce ředitele CPPT Otomar Sláma. Na činnost CUIP bude dohlížet rada jmenovaná rektorem Univerzity Karlovy.

 

 

Zdroj: ČTK

UK založila první firmu pro přenos vědeckých poznatků do praxe Foto: ČTK/Kamaryt Michal: Rektor UK Karel Zima

reklama

Další články

  1. Mají České dráhy zálusk na konkurenci?

    Byznys ·

    České dráhy (ČD) se zajímají o podmínky, za jakých by bylo možné koupit soukromé železniční dopravce Leo Express a RegioJet. Dnešním Lidovým novinám (LN) to řekl gener…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.