U lékaře: Operace slinivky břišní jsou rok od roku bezpečnější

Operace slinivky břišní jsou každým rokem bezpečnější. Je to dáno i tím, že se slinivka nachází v anatomicky komplikovaném místě, což v minulosti vedlo k operačním komplikacím. V sedmdesátých letech kvůli nim umíralo 10 až 15 procent pacientů. V současnosti se tento ukazatel zlepšil a mortalita dosahuje jen tří až čtyř procent. Na rádiu ZET o tom v pořadu U lékaře mluvil přednosta chirurgické kliniky a náměstek ředitele pro vědu vzdělání Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miroslav Ryska. 

Proč je nutné slinivku občas operovat a jaké jsou indikace k operaci?
Chtěl bych předeslat, že slinivka je skutečně v místě anatomicky velmi složitém. Chirurgové, kteří slinivku operují, mi dají za pravdu, že občas tato chirurgie přináší složité situace. Ty dvě nejčastější indikace, které vedou k chirurgickému výkonu jsou karcinom slinivky, rakovina a na druhé straně chronický zánět, takzvaná chronická pankreatitida.

Kolik pacientů ročně na vaší klinice odoperujete?
V tomto ohledu se považujeme za centrum poměrně významné. Operujeme zhruba 90 až 100 pacientů ročně. Převážně se snažíme, aby to byli pacienti dobře vyšetření. Tady je nutné podotknout, že chirurg je součástí multioborového týmu. To znamená, že každý pacient, který je operován, prochází tímto týmem a k jeho stavu se vyjadřuje gastroenterolog, rentgenolog, chirurg nebo onkolog.

Mluvili jsme o dvou indikacích, to znamená chronickém zánětlivém onemocnění slinivky a také rakovině slinivky. Jaké zákroky na slinivce tedy nejčastěji provádíte?

Právě pro tato dvě onemocnění je nutné podotknout, že u každého z nich má chirurgie jiný význam. Jestliže budeme mluvit u chronické pankreatitidě, tak tam se chirurgický výkon indikuje v případě, když selžou všechny možné konzervativní metody, včetně invazivní endoskopie. Při té se zavádí do vývodu ze slinivky stenty, vytahují se kamínky a tak dále. Pokud ten člověk nereaguje na léčbu nebo se jeho stav zhoršuje, tak samozřejmě připadá v úvahu pouze chirurgický výkon. To znamená, že se chirurg dostává k pacientovi, až když selžou všechny ostatní možnosti. Naproti tomu u karcinomu rakoviny slinivky, pokud se ten nádor dá odstranit je ten výkon nejúspěšnější variantou z léčebných možností. Je zde nutné říci, že nelze nahlížet na karcinom slinivky jako na lokální onemocnění, ale jde o onemocnění celého člověka. Vlastně pořád mluvíme o tom, že vyndáme a chirurgicky odstraníme nádor. Neměli bychom ale skutečně zapomínat na to, že se jedná o onemocnění celého těla. 

Jak to bylo například před deseti až dvaceti lety? Jak se pohybovala perioperační mortalita neboli ta úmrtnost kolem operace?

Na to už od 40. let existují statistiky. Když vezmeme první výkony, které byly ve Spojených státech a v Německu, tak ty přežil, dá se říci každý druhý člověk. Také když vezmeme takový výsek ze 70. let, tak se ty komplikace, které vedly k úmrtí spojených s operací, pohybovaly kolem deseti až patnácti procent. Dnes jsme skutečně na těch třech až čtyřech procentech.  

 

Článek obsahuje pouze úryvky rozhovoru z pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře: Operace slinivky břišní jsou rok od roku bezpečnější Foto: ČTK/Petrášek Radek

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.