Trump zrušil dlouho plánovanou schůzku s Kim Čong-unem. Jaký byl důvod tohoto kroku?

Zrušení setkání dvou nejvyšších představitelů Spojených států a Severní Koreji předcházela výměna několika nepříjemných prohlášení obou stran. Právě tímto „vyhrožováním ze strany Pchjongjangu“ Donald Trump odůvodnil zrušení oné dlouho plánované a více než očekávané schůzky, od níž si mnozí slibovali ochlazení konfliktu mezi Severní a Jižní Koreou. Pchjongjang však na zrušení schůzky odpověděl tím, že Kim Čong-un udělal maximum pro to, aby se schůzka mohla konat a země byla ochotna se Spojenými státy diskutovat.

„Spojeným státům jsme několikrát řekli, že jsme ochotni diskutovat a řešit vzájemné problémy, a to kdykoli a jakkoli,“ řekl severokorejský zástupce ministra zahraničí Kim Kye Gwan.

Trumpa však podle vyjádření americké administrativy čím dál více znepokojovala nedostatečná ochota Severní Koreje, domluvit se na konkrétních detailech summitu, plánovaného na 12. června v Singapuru.

„Některé z příprav na singapurský summit musely být pozastaveny, protože jsme je prostě a jednoduše řečeno, nemohli dostat k telefonu,“ řekl pro britský deník The Guardian jeden z vysokých představitelů Bílého domu.

Ve formálním dopise, zaslaném z Bílého domu na severokorejskou adresu, bylo mimo jiné napsáno, že se Trump „velmi těšil na setkání se severokorejským lídrem.“ Zároveň však napsal, že „je smutné, že na základě hněvu a otevřenému nepřátelství, která se objevila ve vašem (tj. severokorejském) prohlášení, mám pocit, že je v tuto chvíli nevhodné uspořádat onen dlouho plánovaný summit.“

Poté, co bylo oznámeno odeslání dopisu veřejnosti, Trump následné tiskové konferenci oznámil, že je stále možné, že by summit mohl proběhnout, zároveň ale Pchjongjang varoval před neuvážlivými kroky, na které by USA a její spojenci museli reagovat.

Když se ho jeden z novinářů zeptal, zda zrušení summitu nezvýší riziko případného konfliktu, odpověděl velmi stručnou, o to méně však uklidňující větou: „Uvidíme, co se stane.“ I v samotném dopisu Donald Trump míchá smířlivé a „diplomatické“ pasáže s pasážemi výrazně útočnými, ve kterých mimo jiné připomíná i velikost amerického jaderného arzenálu. „Mluvíte o vašich kapacitách jaderných zbraní, ale ty naše jsou tak obrovské, že se modlím, abychom je nikdy nemuseli použít,“ píše se v již zmíněném dopise.

Zrušení summitu přišlo pouhé dva dny po návštěvě jihokorejského prezidenta Moon Jae-ina v USA. Moon ihned po Trumpově prohlášení svolal výjimečnou schůzku nejvyšších jihokorejských představitelů a jeho mluvčí médiím oznámil, že jsou z prohlášení amerického prezidenta překvapeni, a že se snaží zjistit, jaké jsou Trumpovi úmysly a co pro korejské vztahy znamenají.

Kromě Soulu byl Trumpovým krokem zaskočen i samotný Pchjongjang. „Ti lidé, severokorejští členové nejužšího vedení strany, byli skutečně překvapeni,“ řekl reportér CNN Will Ripley krátce poté, co jim přečetl Trumpův dopis. Will Ripley byl součástí mezinárodního týmu novinářů, kteří v KLDR přihlíželi ničení jaderných testovacích základen.

Mnozí severokorejští analytici však uvedli, že za zrušením plánovaného summitu jsou jiné a hlubší problémy, než kterým je hrubá vyjádření stran KLDR.

„Ano, existují oprávněné důvody k tomu, se obávat, zda má Kim Jong-un vážně zájem vzdát se všech svých jaderných zbraní, ale dopis Trumpa je přehnaná reakce na tyto obavy,“ uvedl Kelsey Davenport, ředitel oddělení nešíření zbraní v Asociaci pro kontrolu zbrojení.

 

 

Zdroj: YRN 

Trump zrušil dlouho plánovanou schůzku s Kim Čong-unem. Jaký byl důvod tohoto kroku? Foto: doamama / Shutterstock.com: Kim Čong-un a Donald Trump

reklama

Další články

  1. KLDR je stále ochotna jednat s USA

    Společnost ·

    Severní Korea je stále otevřená dialogu se Spojenými státy. Řešit problémy s USA je připravena kdykoli a jakkoli. Na základě informací severokorejské oficiální agentur…

  2. Let MH17 sestřelila raketa ruské armády

    Společnost ·

    Raketový systém, který byl použit při sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou v létě 2014, byl součástí ruských ozbrojených sil. Ve čtvrtek o tom informoval mezinár…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.