Trump se týden před volbami dotahuje v průzkumech na Clintonovou

Republikánský miliardář Donald Trump týden před prezidentskými volbami dotahuje v průzkumech veřejného mínění ztrátu na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Podle ankety deníku Washington Post a televize ABC ztrácí jen jeden procentní bod, což je v rámci statistické odchylky. Také podle průzkumu agentury RCP je rozdíl mezi nimi velmi těsný, jen asi tři procentní body. Trump mírně stahuje i podle průzkumu agentury Reuters, v němž proti minulé anketě snížil náskok Clintonové ze šesti na pět procentních bodů.

Z většiny předvolebních průzkumů provedených v minulých týdnech vycházela vítězně Clintonová, přičemž její náskok se pohyboval mezi čtyřmi až dvanácti procentními body. Podle průzkumu washingtonského listu provedeného od 25. do 28. října mezi 1781 potenciálními voliči by Clintonová nyní získala 46 procent hlasů a Trump 45 procent. Podle nejnovějšího průzkumu agentury RealClearPolitics by se pro Trumpa vyslovilo 44,8 procenta voličů a pro Clintonovou 47,7 procenta.

Newyorský realitní magnát se bývalé ministyni zahraničí mírně přiblížil i podle průzkumu, který pro Reuters vypracovala agentura Ipsos na základě dotazování provedeného od 26. do 30. října. Clintonovou hodlá podpořit 44 procent lidí chystajících se k volbám, zatímco Trumpovi chce dát hlas 39 procent z nich.

Průzkum Washington Post-ABC také ukázal, že většinu voličů v rozhodování neovlivní oznámení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), že prozkoumá další nově objevené e-maily odeslané ze soukromého účtu Clintonové z doby, kdy byla šéfkou diplomacie.

Trumpovi se naposledy podařilo na Clintonovou výrazně dotáhnout v průběhu srpna. Na začátku září poslal průzkum televize CNN a organizace ORC Trumpa dokonce do vedení, i když jen o dva procentní body. Zlom přinesly prezidentské debaty. Všechny tři podle sondáží ovládla Clintonová, která se pak začala Trumpovi vzdalovat.

Republikánský kandidát několikrát zdůraznil, že průzkumům veřejného mínění nevěří. Velké agentury podle Trumpa nezohledňují, že se mu podařilo mobilizovat nové skupiny voličů. Trump zpochybňuje i metodiku velkých agentur používanou při získávání dat.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Trump se týden před volbami dotahuje v průzkumech na Clintonovou Foto: ČTK/AP/David Goldman

reklama

Další články

  1. Osm letišť, kde si dlouhé mezipřistání užijete

    Společnost ·

    Při cestování není snad nic horšího než mít dlouhá mezipřistání. Nepohodlné letištní sedačky a předražené restaurace v takových časech na náladě nepřidají. Na některýc…

  2. Itálií otřáslo další zemětřesení

    Společnost ·

    Centrální Itálii dnes postihlo další silné zemětřesení. Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.