Trump míří do Bílého domu

Američané si ve volbách zvolili za 45. prezidenta newyorského miliardáře Donalda Trumpa. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě. Trump ovládl tradiční republikánské bašty a zvítězil i v řadě klíčových swingových státech včetně Severní Karolíny, Floridy nebo Pensylvánie.

Podle listu The New York Times do úplných výsledků chybí ještě bilance ze čtyř amerických států, která ale už výsledek neovlivní. Trump má podle listu naději získat až 310 volitelských hlasů. Podle televize Fox News si jich zatím zajistil 274, zatímco Clintonová 218.

Hillary Clintonová v telefonátu s Donaldem Trumpem uznala jeho vítězství. Oznámila to televize CNN s odvoláním na zdroje ze štábu demokratů. Demokratická kandidátka dnes s projevem nevystoupí.

Donald Trump v projevu ke svým příznivcům pochválil Clintonovou. Slíbil také, že bude prezidentem všech Američanů, aby se opět spojili v jeden sjednocený lid. Dále také řekl, že bude hledat společnou řeč se všemi zeměmi a partnerství upřednostní před konfliktem. „Je to historická událost, ale aby to bylo něco skutečně historického, musíme odvést skvělou práci. A já vám slibuji, že odvedeme skvělou práci a já vás nezklamu. Kampaň máme sice za sebou, ale naše práce je teprve na začátku,“ uzavřel Trump svůj první projev po zvolení.

Twitter/@CNN

Co na to svět?

Na Trumpovo vítězství už reagují světoví političtí lídři. Ještě před oznámením výsledků začaly chodit republikánskému kandidátovi chodit ze zahraničí první gratulace k vítězství v amerických prezidentských volbách. Mezi prvními byli bývalí či současní předsedové evropských krajně pravicových a pravicově populistických stran Marine Le Penová, Geert Wilders a Nigel Farage. Optimistické hlasy zní i z Moskvy. Podle ruských politiků vycházela ruská diplomacie vždy lépe s republikány než s demokraty. Ruský prezident Vladimir Putin zaslal Donaldu Trumpovi blahopřejný telegram k vítězství v amerických prezidentských volbách. Vyjádřil přitom naději ve zlepšení vztahů Ruska a Spojených států. 

O obrovském šoku, černém dni nejen pro Spojené státy nebo posílení populistů hovoří po amerických prezidentských volbách němečtí politici. Jako první z německých členů vlády se k americkému hlasování těsně před oznámení Trumpova vítězství vyjádřila ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která hovořila o velkém šoku. „Donald Trump bude prezidentem USA. Bůh chraň Ameriku! Přicházejí divoké časy. Musíme zachovat chladnou hlavu,“ napsal v reakci na výsledek amerických voleb na twitteru předseda poslaneckého klubu vládní sociální demokracie Thomas Oppermann. Kancléřka Angela Merkelová se ale zatím nevyjádřila.

Z českých politiků se zatím k vítězství Trumpa v amerických prezidentských volbách vyjádřil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Přináší nové pohledy a začíná nová etapa našich vztahů. Věřím, že bude pokračovat naše partnerství a spojenectví,“ napsal z jihokorejského Soulu.

 

 

Zdroj: Zet, ČTK

 

 

Trump míří do Bílého domu Foto: ČTK/AP/John Locher

reklama

Další články

  1. EU rozšířila sankční seznam spojený s Krymem

    Společnost ·

    Země Evropské unie sestavily nový seznam lidí, které EU postihuje sankcemi kvůli porušování ukrajinské územní celistvosti. Bez bližších podrobností o tom v úterý infor…

  2. Deutsche Bank plánuje prodat svoji polskou banku

    Byznys ·

    Německá banka Deutsche Bank chce prodat aktivity v Polsku v čele se svou dceřinou firmou Deutsche Bank Polska. Informovala o tom agentura Reuters. Pro největší německo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.