Trump hrozí exporadci Bannonovi žalobou, důvodem je nová kniha

Americký prezident Donald Trump pohrozil svému bývalému poradci Stephenu Bannonovi žalobou, pokud bude dále publikovat informace o něm či o jeho rodině. Trumpovi právníci zaslali podle médií Bannonovi dopis po středečním zveřejnění úryvků z knihy, v níž někdejší hlavní stratég Bílého domu tvrdě kritizuje počínání Trumpových příbuzných a poradců v kauze údajného ruského ovlivňování předloňských prezidentských voleb.

Trumpův právnický tým zareagoval na chystanou knihu novináře Michaela Wolffa, v níž Bannon kriticky popisuje počínání Trumpova nejstaršího syna Donalda či zetě Jareda Kushnera týkající se kontaktů s ruskými činiteli během prezidentské kampaně. Jejich činy označil za vlastizrádné a uvedl, že vyšetřovatelé již brzy přimějí Trumpova syna k přiznání.

Podle televize ABC News bývalého blízkého prezidentova spojence právníci v dopise vyzvali, aby se zdržel dalšího zveřejňování důvěrných informací a komunikace s médii. V opačném případě mu hrozí žaloba za poškození Trumpova jména či za porušení dohody o utajení informací, uvedl v prohlášení advokát Charles Harder.

Trump již ve středu ostře komentoval Bannonova vyjádření slovy, že „když dostal padáka, nepřišel jen o práci, ale i o rozum“. Z klíčové pozice v Bílém domě byl muž kritizovaný za ultranacionalistické a xenofobní postoje propuštěn v srpnu v souvislosti s personálními rošádami, po nichž podle znalců poměrů ztratil v prezidentově úřadu spojence. Předtím hrál Bannon zásadní roli při Trumpových kontroverzních rozhodnutích, jakými byl například imigrační výnos, jehož prostřednictvím byl vstup do USA zakázán občanům několika převážně muslimských zemí. Analytici konec Bannonovy kariéry v Bílém domě považovali za vítězství umírněného křídla Trumpových poradců.

Americká média věnují reakcím Trumpa a jeho okolí na Wolffovu knihu velkou pozornost. List Politico označil aktuální obrat ve vztahu obou mužů za „zřejmě nejošklivější rozchod prezidenta a bývalého poradce v moderní historii“. K ostrému rozkolu se přitom schylovalo již několik měsíců a Bannon naposledy přiživil Trumpovu nevraživost ke své osobě předvánočním prohlášením, v němž dal prezidentovi třicetiprocentní šanci, že dokončí čtyřleté funkční období.

Konzervativní média nakloněná prezidentovi se v současném sporu vesměs postavila na Trumpovu stranu. Jednou z výjimek byl pravicový server Breitbart News, do jehož vedení se Bannon po odchodu z Bílého domu vrátil, a který uvedl svůj hlavní článek titulkem „Trump se vzteká“.

Sám Bannon se k dotazům médií týkajícím se Trumpovy reakce na knihu či výzvy právníků nevyjádřil.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump hrozí exporadci Bannonovi žalobou, důvodem je nová kniha Foto: Albert H. Teich / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

 1. Poprvé od roku 2009 klesl v USA prodej vozů

  Byznys ·

  Ve Spojených státech loni poprvé od roku 2009 klesl prodej automobilů. Došlo tak ke konci nebývalo dlouhého období růstu. Celkový prodej se snížil o 1,8 procenta na 17…

 2. Daňová reforma podpoří podle Fedu ekonomiku USA

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) doufá v to, že nedávno schválená daňová reforma podpoří tamní ekonomiku. Její představitelé ale nejsou jednotní v tom, jak rychle bude v…

 3. Státní dluh loni vzrostl na 1,62 bilionu korun

  Byznys ·

  Státní dluh loni vzrostl o 11,3 miliardy korun na 1,62 bilionu korun. V rámci středeční tiskové konference to uvedli zástupci ministerstva financí. Na každého Čecha ta…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.