Trump drasticky omezí roli v OSN a v dalších mezinárodních organizacích

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje příkaz, prostřednictvím něhož chce drasticky omezit roli Spojených států v OSN a dalších mezinárodních organizacích. Informaci přinesl ve středu deník The New York Times s odvoláním na dokumenty, které má k dispozici. Trump dále vydal příkaz na postavení zdi mezi hranicemi s Mexikem. 

Podle připravovaného exekutivního příkazu má být zrušeno financování jakéhokoli úřadu OSN nebo jiné mezinárodní organizace, která naplňuje určité předpoklady. Mezi nimi je například plné členství Palestiny, podpora programů, které financují interrupce, nebo obcházení sankčního režimu vůči Íránu či KLDR.

Podle návrhu se má zastavit financování jakékoli organizace, která je „pod kontrolou nebo pod podstatným vlivem jakéhokoli státu, který sponzoruje terorismus“, která potlačuje práva menšin nebo systematicky porušuje jiná lidská práva.

Zbylá finanční podpora mezinárodních organizací se má celkově snížit o nejméně 40 procent.

Vláda podle příkazu vytvoří výbor, který doporučí, kde se škrty uplatní. Výbor se má zvlášť zaměřit na financování mírových misí, na Mezinárodní soudní dvůr nebo na rozvojovou pomoc zemím, které „se protiví důležitým politickým krokům USA“.

Pokud Trump příkazy podepíše a začne realizovat, podkopají škrty výrazně práci některých agentur OSN, které závisí na miliardových amerických příspěvcích, napsal americký list.

Další připravovaný exekutivní příkaz ukládá revizi všech nynějších a připravovaných dohod, které zahrnují více než jeden stát. Vláda má dostat doporučení, z kterých smluv by se Spojené státy měly vyvázat. Pokyn se podle The New York Times netýká dohod, které mají bezprostřední vztah k národní bezpečnosti USA, k vydávání osob nebo k mezinárodnímu obchodu.

Exekutivní příkazy mají jen několik málo stránek, upozorňuje newyorský deník. Některá jejich ustanovení jsou prý nejasná.

Postavení zdi na hranicích s Mexikem

Trump ve středu rovněž dodržel svůj volební slib a vydal exekutivní příkaz ke stavbě zdi na mexické hranici dlouhé 3200 kilometrů. Dalším příkazem rozhodl, že vláda zastaví dotace městům, která odmítají věznit nebo deportovat nelegální imigranty.

Trump oba dekrety podepsal při návštěvě ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Před návštěvou televizi ABC řekl, že zahájení stavby zdi lze očekávat během několika měsíců. Její financování budou podle prezidenta hradit nejprve Američané, nakonec ale „stoprocentně“ Mexiko. Proces to prý může být složitý.

Omezení nezákonné imigrace chce Trump dosáhnout i zastavením dotací pro takzvaná „azylová města“, která odmítají internovat nebo deportovat osoby bez práva pobytu v USA. Tato města, jejichž radnice většinou ovládají demokraté, nechtějí s federální vládou spolupracovat při zásazích proti nelegálním imigrantům. Řada azylových měst je v Kalifornii, k největším patří San Francisco.

Podle zdrojů z Bílého domu hodlá prezident v příštích dnech vydat další exekutivní příkazy týkající se přistěhovalectví, a to i toho legálního. Má v úmyslu na několik měsíců zastavit jakoukoli imigraci a chce zablokovat vydávání víz pro osoby z některých blízkovýchodních a severoafrických zemí včetně Sýrie, Súdánu, Somálska, Iráku, Íránu, Libye a Jemenu.

Národ bez hranic není národem, řekl Trump při návštěvě ministerstva. USA podle něj dostanou „počínaje středou“ hranice zpět pod svou kontrolu. Země se při jižní hranici „ocitla uprostřed krize“, dodal.

Na setkání s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem, ohlášené na příští týden, se prý Trump těší. Bílý dům bude podle něj s Mexikem spolupracovat při upevňování bezpečnosti a při využívání hospodářských příležitostí na obou stranách hranic.

Mexická vláda opakovaně a důrazně odmítá představy nového amerického prezidenta o tom, že zaplatí za stavbu zdi na hranici s USA. Trump ve středu při několika příležitostech potvrdil, že stavba zdi začne už v příštích měsících. Na ministerstvu pro vnitřní bezpečnost dokonce řekl, že začne „okamžitě“. Ohradí USA před nezákonnou imigrací ze Střední Ameriky a před vlivem drogových kartelů, upozornil prezident.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump drasticky omezí roli v OSN a v dalších mezinárodních organizacích Foto: Evan El-Amin / Shutterstock, Inc.: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. USA loni shodily více než 26 tisíc bomb

    Společnost ·

    Spojený státy loni shodily nejméně 26 171 bomb. Data vycházejí z článku zveřejněném portálem The Independent, které vypracoval Micah Zenko z Rady pro zahraniční vztahy…

  2. Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

    Byznys ·

    Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andre…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.