Trump, Abe a Si Ťin-pching telefonovali o agresivní KLDR

Agresivní politika severokorejského režimu byla předmětem nedělního telefonického rozhovoru prezidenta USA Donalda Trumpa s nejvyššími představiteli Číny a Japonska. Informoval o tom v pondělí Bílý dům. Prezident s japonským premiérem Šinzóem Abem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem projednal i program nadcházejícího summitu skupiny G20 v Hamburku.

Kromě rostoucího ohrožení, které pro východoasijský region i celý svět představuje politika Pchjongjangu, Trump s čínským prezidentem probral možnosti, jak dosáhnout vyváženějšího obchodu mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident v předvolební kampani sliboval, že zasáhne proti obchodním praktikám Číny, které USA i jiné západní země považují za nekalé, a zasadí se o snížení deficitu s touto zemí. Po nástupu do funkce ovšem ostrou rétoriku zmírnil.

Podle zprávy čínské televize Si Ťin-pching vyzval amerického partnera, aby se vláda USA ve své zahraniční politice důsledně držela principu „jednotné Číny“. Peking tak zřejmě reagoval na nedávnou zprávu o prodeji amerických zbraní v hodnotě 1,4 miliardy dolarů Tchaj-wanu, který Čína tvrdě odsoudila.

Shodu názorů na potřebu zesíleného tlaku na KLDR potvrdil rozhovor Trumpa s Abem, uvedl Bílý dům. „Rozhovor znovu ukázal, že USA a Japonsko jsou odhodlány odpovědět na jakoukoli hrozbu nebo akci ze strany Severní Koreje,“ zdůraznilo americké komuniké.

Jaderný a raketový program Severní Koreje byl v pondělí předmětem rozhovoru i bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem v Soulu. Obama během jednání podle místních médií řekl, že Pchjongjang má „poslední šanci“ zapojit se do dialogu s okolním světem. Vývoj jaderných zbraní podle exprezidenta nijak nepřispěl ke zvýšení bezpečnosti obyvatel KLDR.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump, Abe a Si Ťin-pching telefonovali o agresivní KLDR Foto: ČTK/ZUMA/Pete Marovich: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Karlovarský festival pokračuje 56 projekcemi

    ·

    Šestapadesáti projekcemi pokračuje v sobotu 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Z filmů v hlavní soutěži se představí rusko-finsko-německý…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.