Trump a Clintonová létají napříč USA a burcují voliče, Clintonová má podle průzkumů náskok

Kampaň před prezidentskými volbami ve Spojených státech vstoupila do samého vrcholu, demokratka Hillary Clintonová a její republikánský rival Donald Trump křižují napříč USA, aby v nerozhodnutých státech oslovili co nejvíce voličů. Na pomoc Clintonové, kterou aktuální průzkumy veřejného mínění favorizují, přispěchali i její manžel a někdejší prezident Bill Clinton nebo dcera Chelsea, v kampani ji podporuje i její někdejší rival ze stranických primárek Bernie Sanders.

Trump v sobotu kampaň zahájil na Floridě, kde zopakoval své dřívější prohlášení, že Clintonová nemá pro prezidentskou funkci dostatek energie. Rovněž ujistil, že zruší zdravotní reformu prezidenta Baracka Obamy, kterou republikáni kritizují. V Trumpově programu na víkend je mimo jiné Severní Karolína, Nevada, Colorado, Iowa či Pensylvánie, což jsou všechno státy, které podle předvolebních průzkumů ukazují na vyrovnané souboje. Tyto státy tak budou patřit k těm klíčovým, neboť o budoucím prezidentovi se rozhodne právě zde. Burcovat voliče Trumpovi pomáhá i jeho kandidát na viceprezidenta Mike Pence, který si na víkend vyhradil Michigan, Virginii, Floridu či New Hampshire. V sobotu již vystoupil ve Wisconsinu, kde společně s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem vyzvali voliče, aby dali hlas Trumpovi.

Nabitý program má i Clintonová, která se stejně jako její republikánský rival zaměřila na zatím nerozhodnuté státy. V sobotu vystoupila na mítinku na Floridě, ale také v Pensylvánii, kde ji na pódiu podpořila zpěvačka Kate Perryová a zpěvák Stevie Wonder. Za Clintonovou se v sobotu postavil i zpěvák Jon Bon Jovi, který se zúčastní floridského předvolebního shromáždění Tima Kainea, demokratického kandidáta na viceprezidenta.

Clintonová se může opřít o podporu administrativy dosluhujícího demokratického prezidenta Baracka Obamy, který již v posledních dnech v rámci kampaně veřejně vystoupil. Viceprezident Joe Biden v sobotu zase promluvil v Pensylvánii, Sanders v Iowě a Coloradu a Bill Clinton stejně jako Chelsea Clintonová v Severní Karolíně.

Kampaně obou táborů v samotném závěru nadále pokračují ve vzájemném očerňování a kritice. Clintonová i Trump jsou v tomto směru velmi aktivní především na internetu, kde sčítají a připomínají přešlapy protistrany.

Americká média nadále informují a rozebírají aféry kandidátů a různá obvinění proti nim. Agentura AP v sobotu informovala o tom, že Trumpova nynější žena Melania, původem Slovinka, v USA pracovala v 90. letech ještě před získáním příslušného povolení, tedy jen na turistické vízum.

Proti Clintonové čerpají média důvěrné informace z uniklých e-mailů, které zveřejnil portál WikiLeaks. Novou informací z nich je například to, že nadace Clintonových získala milion dolarů (24,5 milionu korun) od Kataru v době, kdy Hillary zastávala funkci ministryně zahraničí.

Hillary Clintonová zvýšila v celostátním průzkumu listu The Washington Post a televize ABC náskok před Donaldem Trumpem ze čtyř na pět procentních bodů. Rovněž podle dalších anket si demokratická prezidentská kandidátka dva dny před volbami mírně zlepšuje pozici. Souboj v několika důležitých státech, do nichž dnes politici vyrazí na poslední chvíli přesvědčovat voliče, však slibuje dramatické vyvrcholení kampaně.

Skutečnou šanci na vítězství zpravidla lépe než celostátní průzkumy ukazují projekce rozložení hlasů takzvaných volitelů, jichž je potřeba k vítězství získat nejméně 270. I v nich si lépe vede bývalá ministryně zahraničí, která má například podle projekce televize CNN relativně jistou podporu 268 volitelů, zatímco Trump 204. Dalších 66 hlasů je ve státech, o něž se povede největší boj, mezi nimiž figurují Florida, Severní Karolína, Arizona či Nevada. Server RealClearPolitics, který průměruje veřejně publikované průzkumy z jednotlivých států přiřkl Clintonové jistotu 216 volitelů a Trumpovi 164, bojovat se podle jeho propočtů bude o 158 hlasů.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump a Clintonová létají napříč USA a burcují voliče, Clintonová má podle průzkumů náskok Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Drony mají nové využití, střeží domy

    Byznys ·

    Startup Sunflower Labs přišel s novým bezpečnostním systémem pro váš dům. Možné hrozby detekuje a zkoumá pomocí dronu. Záběry z něho si pak můžete kdykoliv přehrát na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.