Tržní okénko: Vláda při stanovení rozpočtu na sebe nenasadila žádný „ambiciózní bič“

Česko bude příští rok hospodařit se schodkem rozpočtu 60 miliard korun. Problém je, že při jeho stanovování vláda na sebe nepoužila žádný ambiciózní bič. V pořadu Tržní okénko to řekl ekonom a pedagog CEVRO Institutu Václav Rybáček. Pravděpodobnost pozitivního překvapení se totiž zvyšuje s laťkou, kterou si stát nastaví. Plánovaný deficit je jen o 10 milionů nižší oproti tomu, jak byl nastaven minulý rok. Rozpočet loni ale navzdory tomu dosáhl rekordního přebytku dosahujícího na 62 miliard korun. 

Vláda loni učinila poměrně velkou chybu, když rozpočtovala na loňský rok schodek rozpočtu dosahují na 70 miliard korun, ale nakonec dosáhla rekordního přebytku 62 miliard korun.

„Když se podíváme vlastně na plánové příjmy a výdaje v jednotlivých položkách, tak na straně příjmů saldo státního rozpočtu nepočítalo s příjmy z Evropské unie (zhruba 65 miliard). Rovněž byly prognózovány nižší příjmy v podobě spotřební daně, daně z příjmů nebo pojistného. Na výdajové straně zase počítalo s vyššími platbami úroků, kde se samozřejmě podepsala na nižších úrokových sazbách i měnová politika,“ řekl Rybáček na rádiu Zet.

V úvahu se tedy nebralo velké množství rozhodujících faktorů. Podle Rybáčka vláda počítá s tím, že je lepší pracovat s pozitivním překvapením, než s tím negativním. V letošním roce můžeme dost možná počítat s totožným scénářem. Vláda si totiž stanovila schodek rozpočtu dosahující na 60 miliard korun.  

„Pravděpodobnost pozitivního překvapení se samozřejmě zvyšuje s laťkou, kterou si nastavím, co možná nejníže. Je pravda, že vláda na sebe pro příští rok žádný ambiciózní bič rozhodně nevzala. Plánovaný deficit je totiž relativně vysoký s ohledem na současné prostředí doznívajícího růstu nebo cyklického pohybu. Myslím si, že vláda mohla být určitě ambicióznější pro příští rok,“ uvedl Rybáček. 

Česká republika může navíc podle Rybáčka očekávat v blízké budoucnosti cyklický propad. Ekonomika totiž rostla díky vysokému přílivu financí z Evropské unie. V současnosti jistě dojde k zeslabení tohoto přílivu, které se do značné míry podepsalo na přebytku státního rozpočtu.

„Státní rozpočet totiž přijal v celém tom předchozím období obrovské množství peněz ve formě náhrad za předfinancované výdaje. Vláda měla tedy štěstí, že byla na ve správný čas na správném místě,“ dodal Rybáček. 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy ekonom a pedagog CEVRO Institutu Václav Rybáček si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Vláda při stanovení rozpočtu na sebe nenasadila žádný „ambiciózní bič“ Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

 1. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

  Společnost ·

  Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

 2. USA loni shodily více než 26 tisíc bomb

  Společnost ·

  Spojený státy loni shodily nejméně 26 171 bomb. Data vycházejí z článku zveřejněném portálem The Independent, které vypracoval Micah Zenko z Rady pro zahraniční vztahy…

 3. Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

  Byznys ·

  Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andre…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.