Tržní okénko: V Japonsku zoufalství, v Americe světlo na konci tunelu

Dvě velké centrální banky, americká a japonská, tento týden rozhodly o své měnové politice. Obě ponechaly svou základní úrokovou sazbu beze změny. Japonská centrální banka ale zavádí úplně nová opatření. Zrušila dosavadní cíl objemu nákupu aktiv a místo něj se zaměří na řízení výnosové křivky. „Ve zkratce bych řekl: v Japonsku zoufalství a v Americe světlo na konci tunelu,“ komentoval středeční rozhodnutí bank v pořadu Tržní okénko   Radim Dohnal z portálu Capitalinked.

Japonské zoufalství

Japonský měnový výbor po dvoudenním zasedání rozhodl, že banka bude kupovat vládní dluhopisy s delší splatností. Podle Dohnala země neví, jakým způsobem by ospravedlnilo svoji měnovou politiku. Přestali cílit na inflaci a vrhli se na cílení podle výnosů dluhopisů. „Nyní japonská centrální banka vlastní 30 procent dluhopisů vydaných Japonskem. Toto procento výrazně narostlo za posledních několik let. Přijde mi, že se blížíme k něčemu, co jsme nikdy nechtěli, tedy to, že centrální banka vlastně není nezávislá,“ řekl na rádiu Zet s tím, že Japonsko je čím dál tím méně tržní ekonomikou. Japonská centrální banka totiž také aktivně nakupuje akcie největších japonských firem.

Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila celoročně přepočtené tempo růstu na 0,7 procenta ze dvou procent v prvních třech měsících roku. Zhoršený výkon japonské ekonomiky souvisí se slabším vývozem, nižšími výdaji domácností a poklesem firemních investic. Vláda v Tokiu na začátku srpna schválila rozpočtová opatření v hodnotě 13,5 bilionu jenů (3,2 bilionu Kč), která mají podpořit růst ekonomiky. Stimulační kroky zahrnují například investice do infrastruktury či finanční příspěvky lidem s nízkými příjmy. „Být ministrem financí nebo ministrem hospodářství, tak bych se dávno vzdal těch jejich hladových zdí, neustálého betonování a silné fiskální politiky. To si myslím, že úplně vytlačuje soukromé investice a hlavně iniciativu a podnikavost malých japonských podnikatelů,“ řekl Dohnal.

Americké světlo

Americká centrální banka (Fed) ponechala své úrokové sazby beze změny v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Vyslala však silné signály, že by mohla úroky zvýšit ještě do konce letošního roku. Právě to považuje Dohnal za jakési „světlo na konci tunelu“. Pozitivní je také podle něj to, že v Americe už nedochází několik kvartálů ke kvantitativnímu uvolňování. Výnosy z desetiletých vládních dluhopisů jsou pozitivní - plus 1,66 procenta. „To jsou všechno střípky toho, že americká ekonomika je na tom výhledu do budoucna výrazně lépe než evropská,“ řekl Dohnal hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

Své sazby přitom na konci minulého roku slibovala v průběhu 2016 čtyři zvýšení úrokových sazeb. Pokud se však naplní prognózy analytiků a ke zvýšení dojde v prosinci, bude to jediné zvýšení amerických úrokových sazeb za letošní rok. I Dohnal se přiklání k tomu, že Fed k rozhodnutí zvýšit šanci dospěje na svém prosincovém zasedání. „Jediné zásadní riziko vidím ve výsledcích amerických voleb. Pokud vyhraje Trump a potvrdí to, co všechno nasliboval, že zničí, tak bych se domníval, že toto by mohlo Fed vést k tomu, že sazby ještě nezvýší,“ řekl.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy Radim Dohnal z portálu Capitalinked, si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: V Japonsku zoufalství, v Americe světlo na konci tunelu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.