Tržní okénko: Při návštěvě čínského prezidenta můžeme čekat velkou investiční show

V pondělí má do České republiky zavítat čínský prezident Si Ťin-pching. Během jeho návštěvy by mohlo dojít k podpisům několika významných obchodních smluv. V pořadu Tržní okénko to uvedla Alice Rezková z Asociace pro mezinárodní otázky. Podle ní se po vzájemném „oťukávání“ můžeme těšit na velkou vlnu investic. Mimořádná návštěva Si Ťin-pchinga v Česku k tomu pak podle ní může být tou vhodnou příležitostí.

Podle Rezkové používá Čína ke sbližování s obchodními partnery vždy stejné vzorce. „Nejprve takové oťukávání, kdy se realizují první investice, i když nemají třeba žádný ekonomický potenciál.“ Ty mohou představovat několik symbolických čínských investic v Česku. Například do fotbalového klubu pražské Slavia, letecké firmy Travel Service nebo vydavatelství Empresa. „Poté přicházejí Číňané s velkou vlnou investic,“ popisovala postup Rezková.

Číňané mají podle ní také smysl pro show. Vzhledem ke stále těsnějším vztahům Číny a České republiky tak můžeme čekat velké entrée v podobě podpisů mnoha memorand. „Vstup by měl být bombastický jak z pohledu plánovaných investic, tak ze samotné marketingové aktivity,“ řekla Rezková s tím, že právě toto očekává spolu s návštěvou prezidenta. „Je to hezká příležitost tento velký třesk uskutečnit,“ řekla. O výjimečnosti návštěvy vypovídá i to, že Česká republika je jedinou zastávkou na Si Ťin-pchingově cestě do Spojených států amerických.

Podpis memorand přitom Rezková čeká v oblasti letecké dopravy, finančnictví, ale také v sektoru zemědělství a turistiky. Výraznější dohody s automobilkou Škoda Auto nebo v telekomunikačních společnostech, jako je například O2, však Rezková nepředpokládá. „Myslím, že jsou to jen spekulace trhu, protože na telekomunikace by sem musel přijet například někdo z Alibaby a myslím, že takový příběh by si někdo nenechal pro sebe, že se k nám taková osobnost s prezidentem chystá,“ odůvodnila Rezková.

Řada politiků ale návštěvu čínského prezidenta kritizuje. Už jen proto, že se Česká republika dlouho tvářila jako země, která Čínu kritizovala za přístup k lidským právům. Ekonomové zase vidí vzhledem ke zpomalujícímu čínskému hospodářství promarnění těch nejlepších příležitostí k navázání spolupráce s Čínou. To z části přiznává i Rezková. „Česká republika začala intenzivnější spolupráci s Čínou jako jedna z posledních zemí regionu,“ řekla a zároveň dodala, že možná až zbytečně usilujeme o jakési prvenství v regionu, co se týče vztahů s Čínou. Je ale třeba to vnímat v dlouhodobějším kontextu.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáše Kovandy analytička Asociace pro mezinárodní otázky Alice Rezková, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Při návštěvě čínského prezidenta můžeme čekat velkou investiční show Foto: Si Ťin-pching ; Zdroj: Kaliva / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.