Tržní okénko: České ekonomice se dáří, další oslabení koruny není třeba

Česká národní banka (ČNB) na březnovém zasedání bankovní rady připustila možnost oslabení kurzu koruny z aktuální úrovně 27 korun za euro. Hlavní ekonom Generali Investments ve střední Evropě Radomír Jáč si ovšem myslí, že šlo spíše o sdělení na teoretické rovině. Kondice české ekonomiky totiž umělé oslabení měny nepotřebuje. ČNB se tudíž k dalšímu oslabení měny podle Jáče nechystá.

„Zápis z březnového zasedání bankovní rady České národní banky možnost dalšího oslabení kurzu koruny z aktuální úrovně 27 korun za euro zmiňuje. Když si uvedený dokument čtu, tak mám ale pocit, že ta možnost je zmíněna spíše teoreticky. Bankovní rada připomíná, že v případě nárůstu protiinflačích tlaků je možnost oslabení koruny teoreticky na stole,“ řekl Jáč.

ČNB se podle Jáče k oslabení měny nechystá z toho důvodu, že je současný stav české ekonomiky v dobré kondici. ČNB naopak brání tomu, aby koruna neposilovala pod úroveň 27 korun za euro. Pokud by centrální banka posunula podle Jáče závazek na úroveň 28 korun za euro, tak by zesílily ještě více spekulativní tlaky na korunu. Tento krok by byl udržitelný pouze tehdy, pokud by došlo ke znatelnému zhoršení situace v globální ekonomice. S tím by také výrazně narostly protiinflační rizika.

Jak se bude kurz koruny vyvíjet s ohledem na blížící se dovolené? Jáč tvrdí, že koruna zůstane během několika příštích měsíců velmi stabilní měnou.„Prakticky s jistotou se dá očekávat, že koruna pod úroveň 27 korun za euro tedy neposílí. Co se týká dalších faktorů, tak osobně nečekám, že by ČNB posunula svůj závazek směrem ke slabším úrovním. Ani si nemyslím, že finanční trh samotný by tlačil korunu ke slabším úrovním,“ sdělil Jáč na rádiu Zet.

Opuštění devizových intervencí pak Jáč sod ČNB očekává až ve druhé polovině roku 2018.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáše Kovandy místopředseda Ludwig von Mises institutu Josef Tětek, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: České ekonomice se dáří, další oslabení koruny není třeba Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.