Třetím rokem po sobě klesá suma za bankovní poplatky, banky ruší ty nejabsurdnější

V loňském roce zaplatili Češi bankám na poplatcích přes 36 miliard korun. Tato suma už se třetím rokem po sobě mírně snižuje, a to v řádech milionů korun. K poklesu přispívá i každoroční anketa serveru Bankovnipoplatky.com. V ní byla aktuálně zvole platba za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking za nejabsurdnější bankovní poplatek.

Mohlo by vás zajímat

Tento poplatek zvítězil těsně před poplatkem za vedení účtu zemřelého klienta po dobu dědického řízení. Anketa už si jedenáctým rokem klade za cíl vyvíjet tlak na bankovní instituce, aby tyto poplatky zrušily. V minulosti se tak už několikrát stalo. Příkladem může být vítězný nejabsurdnější poplatek vůbec prvního ročníku ankety - poplatek za příchozí platbu. „Poplatek za příchozí platbu v běžných účtech pro fyzické osoby si už málokterá banka odváží chtít po klientovi,“ řekl na rádiu Zet provozovatel serveru Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Podle Nachera částečně vymizel z repertoárů českých bank i poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky, který anketu vyhrál v roce 2006, a další. „Poplatek za vklad na vlastní účet se výrazně snížil nebo ho banky už nevybírají. Tam sehrála roli i legislativa, že ten poplatek není možné vybírat v případě, že člověk vrací na účet třeba část úvěru. To banky nebyly schopné rozlišit,“ uvedl Nacher.

V uplynulých deseti letech, co anketa funguje, se však stačily vyrojit v prostředí českých bank nové poplatky. „S poplatkem za dotaz úřední osoby neboli poplatkem za vedení účtu, který je v exekuci, se v poslední době roztrhl pytel... druhým takovým poplatkem je poplatek za vyčíslení výše dlužné částky například u hypotéky nebo stavebního spoření,“ řekl Nacher. I ty už ale anketa zaregistrovala díky uživatelským nominacím. Nacher nicméně ubírající trend ohledně poplatků v českém bankovnictví pochválil. „Jde to přesně tím směrem, po kterém já volám deset let. U sofistikovanějších bankovních služeb, kde bych ten poplatek nazval spíše provizí než poplatkem, se ty poplatky zvyšují. Naopak se snižují poplatky za ty základní bankovní služby.“

 

 

Celý rozhovor s Patrikem Nacherem o bankovních poplatcích si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Třetím rokem po sobě klesá suma za bankovní poplatky, banky ruší ty nejabsurdnější Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.