Topolánek získal deset senátorských podpisů pro prezidentskou kandidaturu

Bývalý předseda vlády a někdejší šéf ODS Mirek Topolánek získal potřebných deset senátorských podpisů k tomu, aby se mohl zúčastnit prezidentské kandidatury. Bude se tak moci postavit prezidentovi Miloši Zemanovi, který získal od občanů 113 tisíc podpisů. Do boje o Pražský hrad se naopak nezapojí předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura. Svou kandidaturu si dosud zaregistrovalo 12 uchazečů o účast v prezidentských volbách. Část z nich ji ale zatím nedoložilo potřebnými podpisy. Termín na podání přihlášky je do úterního odpoledne.

Senátor Tomáš Grulich (ODS) v pondělí potvrdil, že Topolánek má k dispozici deset senátorských podpisů. Podle serveru Aktuálně.cz jsou mezi deseti podpisy jména dalších senátorů za ODS Zdeňka Nytry, Lumíra Aschenbrennera a Daniely Filipiové, nebo senátora Tomáše Czernina z TOP 09, uvedl server. Kandidaturu Topolánka přivítal bývalý prezident Václav Klaus. Topolánek v neděli uvedl, že chce podpisy pro svou nominaci sehnat od pěti senátorských klubů, nejen od ODS.

Sesbírání 113 038 podpisů občanů, které opravňují Zemana podat kandidaturu, oznámila jeho žena Ivana. Zhruba hodinu po společné tiskové konferenci Zemanová také oficiálně podala přihlášku a odevzdala petiční archy na ministerstvu vnitra.

Nominaci od občanů, ke které je potřeba nejméně 50 000 podpisů, kromě něj mají ještě bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček. Ostatní uchazeči o Hrad se voleb zúčastní díky podpisům více než deseti senátorů nebo 20 poslanců. Nebude mezi nimi zástupce SPD, tedy ani Okamura, který původně o své kandidatuře mluvil. Novinářům to řekl po pondělní schůzce se Zemanem v Lánech, na které řešili povolební vývoj.

Vlastního kandidáta nepostaví do prezidentských voleb ani ODS. Strana chce především zabránit Zemanově znovuzvolení. Topolánek by podle ní byl schopen čelit nebezpečí paktu mezi Zemanem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Usnesení výkonné rady ale podle občanských demokratů neznamená vyjádření podpory Topolánkovi. „Ponecháváme na voličích, jak se rozhodnou,“ zdůraznil předseda ODS Petr Fiala.

Do volby se dosud na ministerstvu vnitra zaregistrovalo 12 uchazečů o Hrad, řekla v pondělí Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Dostatek podpisů od občanů získali Zeman, Drahoš a Horáček. Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Se senátorskou nominací kandidují bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer. Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden uchazeč, jeho jméno zatím ministerstvo nezveřejnilo. Další tři zájemci podali pouze registraci bez podpory občanských či politických podpisů.

V úterý by měl kandidaturu podat Topolánek a chystají se k tomu podle informací i další kandidáti. Zda všichni naplní zákonné předpoklady, ale není jasné. Zajistit si účast ve volbách díky podpisům poslanců či senátorů se pokouší několik zájemců. Další už své úsilí vzdali, včetně třeba šéfa republikánů Miroslava Sládka. V neděli od snahy kandidovat odstoupil bývalý poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka a v pondělí zpěvačka Jana Hrušková. Podnikatel Vladimír Boštík, který tvrdí, že má dostatek občanských podpisů, zatím nepotvrdil, zda kandidaturu zaregistruje.

Nominace mohou být podávány do úterních 16:00. Ministerstvo poté oznámí počet přihlášek, jména kandidátů zveřejní až 24. listopadu, dokdy bude rozhodovat o přípustnosti kandidatury. Úřad to zdůvodňuje ochranou osobních údajů.

 

 

Zdroj: ČTK

Topolánek získal deset senátorských podpisů pro prezidentskou kandidaturu Foto: Wikimedia Commons: Mirek Topolánek

reklama

Další články

  1. Slovensko dotahuje EU rychleji než ČR

    Společnost ·

    Slovensko se za posledních 25 let dotahuje na ekonomickou úroveň starších zemí EU rychlejším tempem než Česká republika. Viditelné je to nejen na průměrné míře růstu e…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.