Tesla spustila výrobu baterií v gigatovárně, další fabrika může být postavena v Česku

Tesla spustila výrobu baterií v americké gigatovárně. Produkce v nevadské poušti má narušit dominanci asijských producentů baterií. Redaktor internetového portálu Oenergetice.cz David Vobořil říká, že Tesla plánuje postavit gigatovárnu i na území Evropy. Velkou šanci díky svému strategickému umístění, levné pracovní síle a především velkému množství zásob lithia má i Česká republika. Češi se tak možná v brzké době dočkají nových pracovních příležitostí. 

Obrovské zásoby lithia v oblasti Týnovce, kde se údajně nalézá až šest procent veškerých světových zásob, nahrávají tomu, že firma Tesla Motors postaví obří halu právě v Česku. Dalšími faktory, které této skutečnosti přispívají, mohou být spojeny s levnou pracovní sílou a relativně nízkým nákladům na výstavbu a provoz továrny. Nespornou výhodou je rovněž umístění České republiky ve středu Evropy.

Nově fungující továrna v americké nevadské poušti poblíž města Reno při své maximální produkci zaměstnává 6,5 tisíce lidí. V okolních regionech poté nepřímo vytváří dalších 20 až 30 tisíc pracovních míst. Továrna by měla do roku 2018 dosáhnout maximální roční produkce 35 GWh vyrobených lithium-iontových článků.

„Ze současného půdorysu zhruba 180 000 m² a využitelné plochy téměř 500 000 m² by měla narůst zhruba trojnásobně. Podle Tesly se má stát největší budovou na světě,“ řekl Vobořil na rádiu Zet.

Během prvních měsíců výroby budou články využity v druhé generaci akumulátorů pro domácnosti. Detailněji jde o akumulátory Powerwall a třetí generaci akumulátorů pro elektrické sítě Powerpack.

Tesla Powerwall 2 je po akvizici SolarCity nová generace akumulátorů pro ukládání energie z domácích střešních systémů s dvojnásobnou kapacitou 14 kWh. Nová zařízení Tesla Powerpack jsou novinkou energetického úložiště pro průmysl.

Nový Powerpack má dvakrát vyšší energetickou hustotu proti předchozí verzi a také nový inventor, který si Tesla Motors sama navrhla, aby výrazně zjednodušila instalaci samotného Powerpacku. Do svého zařízení totiž nově integruje dříve nezávislé komponenty.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s redaktorem internetového portálu Oenergetice.cz Davidem Vobořilem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Tesla spustila výrobu baterií v gigatovárně, další fabrika může být postavena v Česku Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Obamovo sbohem: „Yes we can. Yes, we did“

    Společnost ·

    Dosluhující americký prezident Barack Obama po osmi letech v Bílém domě přednesl svou poslední řeč. Ta přinesla optimismus i varování. „Díky vám je Amerika téměř v kaž…

  2. Dvacet nejbezpečnějších aerolinek světa

    Společnost ·

    I když to tak v poslední době nevypadá, tak je létání stále jednou z nejbezpečnějších forem dopravy. Uplynulý rok byl dokonce podle australského webu AirlineRatings.co…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.