„Svět není černobílý. Fintech banky nenahradí,“ říká Šmída z České FinTech asociace

Už je to pár let, co se ve finančním sektoru objevují mladé firmy, které inovují finanční služby. Zkráceně je nazýváme fintech. Mnohdy tak činí na úkor tradičních bank, protože přicházejí s levnějšími a jednoduššími produkty. Toho, že by fintech převzal jejich otěže se ale neobává člen rady České FinTech asociace (ČEFTAS) Michal Šmída. Podle něj budou tyto segmenty v České republice brzy spolupracovat. 

Nástup trendu fintechu přišel po roce 2008 jako reakce na tehdejší bankovní krizi. Jeho jednoduchá definice by mohla znít, že je to mladá firma která inovuje finanční produkty a díky tomu dokáže poskytnout služby mnohdy levněji a lépe než banky. 

Podle Šmídy to však neznamená, že jednoho dne tyto flexibilní firmy nahradí banky. „Banky jsou stále pilíře klíčových finančních služeb. Ať už jde o depozita, posílání měsíčně výplaty do banky a velké věci jako hypotéky, tak to zůstane doménou bank. FinTechy budou spíše specializované na určité segmenty,“ řekl. Příkladem podle něj mohou být dennodenní platby, směnné kurzy nebo přehledy osobních financí.

Zatraktivnit fintech by mohlo v budoucnu i nové opatření Evropské unie. Začátkem roku 2018 vstoupí totiž v platnost směrnice EU o platebním styku. Právě kamenné banky budou podle ní muset zpřístupnit svoji infrastrukturu a data o klientech třetím stranám, tedy i fintechovým společnostem. Právě toto bude podle Šmídy regulace, která bude u počátku zrodu dlouhodobé spolupráce mezi fintechy a bankami. „Je to příležitost pro fintechy i pro banky. Pro fintechy z toho pohledu, že se mohou dostat ke klientům blíže...Banky samozřejmě nespí na vavřínech, takže přemýšlí, jak tuto směrnici využít. Jsou v tom poměrně produktivvní, například Česká spořitelna nebo AirBank v tom už dělají určité kroky,“ řekl na rádiu Zet.

V tomto ohledu je zatím asi nejdále Velká Británie, která podle Šmídy fintech rozumným způsobem reguluje. Jejich postoj dává za příklad. V politice i ze strany bank totiž stále panují obavy z tohoto mladého segmentu. Tyto obavy pramení z toho, že mohou společnosti ohrozit uživatele a zákazníky. „Tohleto se dá vyřešit vzájemným dialogem a ukázat, že firmy, které tady vznikají jsou kvalitní, mají misi zlepšovat služby pro zákazníky. Je to o určité edukaci a ukázání, že tyto firmy fungují a fungují i ve světě a spolupráce s regulátorem je výhodou pro obě dvě strany a nemusí se vzájemně bát nového zrodu těchto firem,“ řekl Šmída.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy člen rady České FinTech asociace (ČEFTAS) Michal Šmída, si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

„Svět není černobílý. Fintech banky nenahradí,“ říká Šmída z České FinTech asociace Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Panama přestává být daňovým rájem

    Byznys ·

    Panama ve čtvrtek podepíše mnohostrannou úmluvu o sdílení detailů týkajících se zahraničních daňových poplatníků s dalšími vládami. Jde tak o velký krok, který povede …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.