Studio Zet: Českým politickým stranám chybí ideje, říká politolog Outlý

Jan Outlý, politolog působící na Metropolitní univerzitě Praha, řekl v rozhovoru pro Studio Zet, že české politické strany v současnosti postrádají dlouhodobé ideové základy a jasné cíle. Podle Outlého budou mít v letošních předčasných volbách ,,výrazné zastoupení" levicové strany.

Podle Outlého nemá žádná z hlavních politických stran ,,silná ideologická témata". Zatímco dlouhodobě ideologicky založené strany jsou podle něj stabilnější, strany, které staví program na výrazných osobnostech nebo na ideologicky neukotvěných tématech, nebývají úspěšné. Ideové zakotvení stran v současných volebních programech je velmi nejasné, řekl host Studia Zet.

ODS a ČSSD nemají podle Outlého jasného lídra a nejsilnějším pravicovým subjektem by se tam podle politologa mohla výhledově stát TOP 09.

,,Například důležité zákony, jako důchodová reforma nebo zákon o zveřejňování smluv podepsaných státem, nejsou témata ani pravicová ani levicová, ale politické strany se nebyly schopny na těchto tématech dohodnout a zákony přijmout. Častým důvodem, proč takovéto zákony nejsou schváleny, jsou osobní malicheré spory," řekl politolog.

Outlý řekl, že v letošních předčasných volbách budou mít výrazné zastoupení levicové strany. ,,Zbývající čas do voleb je příliš krátký na to, aby se udála nějaká zásadnější změna či přelom ve voličských preferencích. Je žádoucí, když se v politice střídají cykly pravicových a levicových vlád a je na čase, aby k tomuto vystřídání došlo."

Politolog také řekl, že změna volebního systému samotná nezajistí jednobarevnou ani většinovou vládu ani proporční zastoupení všech výraznějších stran.

Zatímco Komunistická strana Čech a Moravy se podle něj může prezentovat jako ,,nezašpiněná politikou” a může těžit ze stabilní voličské základny, u volebního hnutí ANO Andreje Babiše je velmi nejistý elektorát, podobně jako u Zelených, řekl.

,,ANO je uskupení, které může sebrat voliče všem stranám a také na to později doplatit. Opět zde platí, že ani strana ani její potenciální voliči nebudou ideově sjednocení," řekl Outlý. ,,Pro stranu Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury platí to samé jako u výše zmíněných. Podle mého názoru se jedná o prázdné uskupení bez ukotvení hlavním tématem, která je vystavěná jen na výrazné osobnosti."

Studio Zet: Českým politickým stranám chybí ideje, říká politolog Outlý Foto: Zet.cz

reklama

Další články

  1. BMW zahájila masovou výrobu elektrického vozu i3

    Byznys ·

    Největší výrobce luxusních aut na světě BMW dnes zahájil sériovou výrobu elektrického vozu i3. Menší vůz určený pro jízdu po městě se vyrábí v závodě v Lipsku a je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.