Spojené státy jsou zklamané postojem Ruska k útoku na syrskou základnu

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson označil za zklamání reakci Ruska na raketový útok USA proti letecké základně syrského vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada. Zároveň ale podle agentury Reuters dodal, že tím není nijak překvapen. Rusko jako Asadův spojenec označil páteční americký útok za "agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou".

„Jsem z této odpovědi zklamaný ,“ řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson. „Naznačuje to jejich pokračující podporu Asadova režimu, který provádí tyto druhy strašných útoků na svůj vlastní lid.“ Přestože je ruský postoj pro ministra velkým zklamáním, dodal, že není překvapivý.

Rusko také o půlnoci ruského času zastavilo komunikaci s Pentagonem o leteckých operacích nad Sýrií. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany. Memorandum bylo podepsáno v roce 2015 po ruských leteckých úderech v Sýrii. Obě mocnosti se v něm zavázaly sdílet informace o svých letech v Sýrii, kde má Rusko několik desítek bojových letounů a systémy protivzdušné obrany. 

Podle publicisty a politického geografa Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity Praha Michaela Romancova proběhnuvší americký útok na základnu syrských vládních jednotek znamená konec iluzí, že americký prezident Donald Trump přináší změnu do rusko-amerických vztahů. Rozhovor s ním si můžete přehrát zde.

Související: „Nad chemickým útokem visí spousta otazníků, americká reakce je neodůvodněná,“ říká Palata

Americká armáda v noci na pátek podnikla varovný raketový útok proti syrské letecké základně Šajrát. Několik desítek střel typu Tomahawk zasáhlo bojové letouny syrských vládních jednotek a tamní infrastrukturu jako odvetu za chemický útok v provincii Idlib. Podle serveru BBC je v důsledku pátečního amerického útoku na syrskou základnu Šajrát hlášeno nejméně šest mrtvých.

 

 

Zdroj: Zet, BBC 

 

Spojené státy jsou zklamané postojem Ruska k útoku na syrskou základnu Foto: ČTK/AP

reklama

Další články

  1. Ropa zdražuje vlivem americkém útoku na Sýrii

    Byznys ·

    Ceny ropy na světových trzích posilují a v jednu chvíli rostly o více než dvě procenta. Reagují tak na útok Spojených států na vojenskou základnu v Sýrii. Podle severu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.