Soud zamítl odvolání BP proti vyplácení odškodného za ropnou havárii

Americký soud zamítl odvolání ropné společnosti British Petroleum, která chtěla zastavit vyplácení odškodného kvůli ropné havárii v Mexickém zálivu v roce 2010. BP uvedla, že s verdiktem federálního soudu nesouhlasí. Mluvčí těžební skupiny podle agentury Reuters sdělil, že ropný gigant bude uvažovat o dalším odvolání.

British Petroleum, která sídlí v Londýně, chtěla zablokovat vyplácení peněz podnikům, kde nelze jasně prokázat, že požadovaná náhrada škod a ropná havárie spolu souvisí. Ropný gigant přitom podle washingtonpost.com argumentoval, že soudem jmenovaný správce špatně vyložil podmínky dřívějšího urovnání a nařídil BP platit náhradu firmám, které ohlásily škody, jež s ropnou katastrofou nijak nesouvisely.

Odvolací soud v New Orleans ale v pondělí večer odvolání BP zamítl. V rozhodnutí napsal, že dohoda o urovnání po žadatelích nevyžaduje, aby předložili důkaz, že jejich nárok vznikl v důsledku ropné havárie.

Při explozi na ropné plošině Deepwater Horizon v roce 2010 zahynulo jedenáct lidí a do moře následně uniklo několik milionů barelů ropy. Havárie v oblasti ochromila rybolov a turistický ruch a způsobila vážné ekologické škody.

BP původně předpokládala, že ji urovnání s podniky a jednotlivci poškozenými ropnou havárií bude stát 7,8 miliardy dolarů. Ke 4. únoru ale zvýšila odhad na 9,2 miliardy dolarů a upozornila, že tato suma by mohla stoupnout "podstatně výš". Podle internetové stránky správce bylo k pondělí vyplaceno zhruba 3,8 miliardy dolarů více než dvaačtyřiceti tisícům žadatelů.

Zdroj: ČTK

Soud zamítl odvolání BP proti vyplácení odškodného za ropnou havárii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.