Sobotka bude jednat s premiéry V4 o rozdílné kvalitě potravin v EU

Český premiér Bohuslav Sobotka se dnes ve Varšavě setká se svými protějšky z visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Hlavní bod jejich jednání bude rozdílná kvalita potravin na západě a východě Evropské unie. Předsedové čtyř vlád by také měli hledat společnou pozici před březnovým summitem EU v Římě. 

Sobotka před odletem do Polska opět zdůraznil, že není přijatelné, aby se lidem v jednom státu nabízelo zboží stejné značky ve stejném balení, ale v horší kvalitě než ve státu druhém. „V Evropské unii musí být jedna kvalita potravin pro všechny, a to ta nejvyšší. Věřím, že se s lídry V4 na mimořádném summitu ve Varšavě dohodneme na konkrétních krocích, které povedou k nápravě,“ uvedl Sobotka podle tiskové zprávy svého úřadu.

Minulý týden český premiér navrhoval, aby se varšavského summitu V4 o potravinách zúčastnil i zástupce Evropské komise. Maďarsko a Slovensko zase plánovaly, že se obrátí společně na Evropskou komisi s výzvou, ať zváží právní kroky, aby rozdíly v kvalitě odstranila.

O svolání mimořádné schůzky požádala Bratislava po vyhodnocení testů, podle kterých nadnárodní potravinářské firmy na Slovensko často dodávají méně kvalitní výrobky stejné značky než na pulty obchodů v sousedním Rakousku. Nejméně dvě firmy se vůči výsledkům testu a použité metodice ohradily.

 

 

Zdroj: ČTK

Sobotka bude jednat s premiéry V4 o rozdílné kvalitě potravin v EU Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.