Situace žen v české vědě není ideální. Hlavním problémem je skloubení kariéry a rodičovství

Zatímco počet absolventek vysokých škol včetně doktorských studijních programů neustále roste, podíl žen v české vědě se nezvyšuje. V Česku máme kolem 28 procent žen. Podle výzkumu Národního kontaktního centra – gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd je pro ženy obtížnější skloubit rodičovství s vědeckou dráhou než pro muže. Podle Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz v české vědě panuje stále konzervativní prostředí. Podpora alternativních pracovních přístupů a rodičovství pro vědkyně i vědce není zcela běžná.

„U žen se zvyšuje spokojenost s podmínkami kombinace práce a rodiny až po 40. roce věku, to je v době, kdy jsou již děti starší“, komentuje jeden z výstupů výzkumu Národního kontaktního centra – gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd Aleš Vlk.

To, že situace není pro vědkyně v Česku příhodná, říká i Kateřina Falk v rozhovoru, který publikoval portál Vědavýzkum.cz. Tato významná fyzička a popularizátorka vědy odešla z laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech do Drážďan. Dle svých slov neměla možnost realizace a ocenění, na která byla zvyklá ze zahraničí. Obecně považuje systém vědy v Čechách za málo transparentní a pro ni jako ženu je v tomto systému problematické se prosadit. Dle Kateřiny Falk je pro ženy poměrně obtížné se prosadit ve vědě všude na světě. Je velmi konzervativní globálně, roli v kariérním postupu hrají osobní vazby a kontakty a často se zažité stereotypy o vědci neslučují s péčí o rodinu a různými přístupy k práci.

Z Česka do zahraničí odešla i další významná vědkyně, a současně matka, chemička Jana Roithová. Získala dvakrát prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC). Od července letošního roku však odešla z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy do nizozemského Nijmegenu. Dle ní je problémem struktura českých vědeckých institucí, rovnoměrné rozlévání peněz bez ohledu na kvalitu výzkumu a nedostatek mladých vědců s novými a moderními tématy.

 

 

Zdroj: YRN

 

Situace žen v české vědě není ideální. Hlavním problémem je skloubení kariéry a rodičovství Foto: YRN

reklama

Další články

  1. Jak se vyvarovat dopravním nehodám?

    Společnost ·

    Dopravní nehody si každoročně globálně vyžádají téměř 1,3 milionu obětí na životech. V rámci nich dojde přibližně ke zranění 50 milionů lidí. Existuje nějaký způsob, j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.