Sestřelení letadla by mohlo vést k tlaku na Rusko, k řešení konfliktu, říká politolog

Podle Michaela Romancova z Instututu politologických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy může sestřelení malajsijského letadla pomoci zvýšit tlak na Rusko, aby ukončilo podporu separatistů na Ukrajině. To by mohlo být cestou k řešení rusko-ukrajinské krize.

Setřelení „nelze označit jinak, než jako zločin, jako masovou vraždu,“ řekl Romancov. „Pokud mezinárodní společenství dojde k představě, že za to mohou poslanci, předpokládám, že dojde k takovému tlaku na ruskou stranu, že podpora povstalců bude omezena, případně zlikvidována. To by mohlo v konečném důsledku znamenat, že vojenský konflikt ustane.“

Podle Romancova neobstojí logika Putinova výroku, že vinu za sestřelení letadla nese Ukrajina, protože tam není bezpečno. Podle politologa je to právě ruská strana, která vyzbrojuje a podporuje povstalce. Romacov se kloní k teorii, že letadlo sestřelili právě proruští separatisté. 

 „Je téměř vyloučené, aby letadlo sestřelila přímo ruská strana, právě tak je téměř vyloučené, aby letadlo sestřelili Ukrajinci,“ řekl. 

Vzhledem k tomu, že při tragédii zemřelo i několik desítek Evropanů, podle něj musí Evropská unie zaujmout vůči sestřelení letadla stanovisko. Na druhou stranu Spojené státy mají ze zákonů jednoznačnou povinnost se problémem zabývat a snažit se o dopadení a potrestání viníků. „Vzhledem k tomu, že se podle mě jedná o povstalce podporované Ruskem, situace bude mnohem citlivější,“ míní Romancov.

Zdroj: Zet

 

 

 

Sestřelení letadla by mohlo vést k tlaku na Rusko, k řešení konfliktu, říká politolog Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím

    Byznys ·

    Moskva dnes dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie už dnes na moskevské burze citeln…

  2. Mulally z Fordu přechází do správní rady Googlu

    Byznys ·

    Bývalý generální ředitel automobilky Ford Motor, Alan Mulally, byl jmenován do správní rady internetové společnosti Google. Google který plánuje rozšířit svůj operační…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.