Rusko zdraží Ukrajině zemní plyn, už nemůže poskytovat slevy ve stávající výši

Rusko už neposkytne Ukrajině slevu na zemní plyn ve stávající výši. Před zahájením jednání mezi představiteli Ruska, Ukrajiny a Evropské unie, která mají rozhodnout o podmínkách dalších dodávek ruského plynu, to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Současná dohoda vyprší na konci měsíce.  

Ruský dodavatel zemního plynu Gazprom podle zpravodajských agentur žádá na třetí čtvrtletí od Ukrajiny 287,15 dolaru za tisíc metrů krychlových plynu, na čtvrté čtvrtletí pak 262,5 dolaru. Ukrajinci přitom ve druhém čtvrtletí platili za každých tisíc metrů krychlových suroviny 247,2 dolaru.

„Nemůžeme poskytovat slevu (Ukrajině) v dřívější výši, ale každopádně by konečná cena pro ukrajinské spotřebitele neměla být vyšší než v sousedních zemích, například v Polsku,“ řekl Putin na poradě se členy vlády.

Ukrajinská tisková agentura Unian si Putinova slova vyložila tak, že kvůli poklesu cen ropy na světových trzích si Rusko další slevy poskytované Ukrajině už nemůže dovolit.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak poznamenal, že třístranná jednání mezi Ruskem, Evropskou unií a Ukrajinou o dodávkách plynu jsou naplánována na konec měsíce, vzhledem k tomu, že končí sleva poskytnutá na druhé čtvrtletí. O slevu na třetí čtvrtletí Ukrajina dosud oficiálně nepožádala.

Třístranná schůzka se má podle agentury Reuters uskutečnit v úterý 30. června ve Vídni. Podle blíže nejmenovaného zdroje z Evropské unie by jednání mohla skončit dohodou.

Ruský ministr energetiky řekl, že by se také mělo jednat o naplnění ukrajinských zásobníků, které je třeba naplnit plynem před začátkem zimní sezony v polovině října. Podle Novaka je vhodné podzemní zásobníky naplnit 19 až 20 miliardami metrů krychlových plynu; v současnosti má Ukrajina v zásobnících přibližně 60 procent tohoto objemu.

Novak ještě 18. června v televizi uvedl, že Moskva by mohla Ukrajině poskytnout na třetí čtvrtletí slevu ve výši 30 procent.

Rusko, které anektovalo do té doby ukrajinský Krym a které podporuje separatisty na východě Ukrajiny, loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí dodávky. Zásobování Moskva obnovila až díky říjnové dohodě o takzvaném zimním balíčku, která ale vypršela letos v březnu.

Začátkem dubna se ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz dohodly, že budou dodávky plynu na Ukrajinu zajištěny do konce června.

 

Zdroj: ČTK

 

Rusko zdraží Ukrajině zemní plyn, už nemůže poskytovat slevy ve stávající výši Foto: ID1974 / Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.