Rusko udělá vše pro to, aby zastavilo násilí na Ukrajině, prohlásil Putin

Rusko udělá vše pro to, aby zastavilo krveprolití na východní Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin to dnes prohlásil během návštěvy anektovaného ukrajinského poloostrova Krym.

„Uděláme všechno, co je v našich silách, aby ten konflikt skončil co nejdříve, abychom zastavili krveprolití na Ukrajině,“ řekl Putin k událostem na východní Ukrajině, kde ukrajinská armáda bojuje proti proruským separatistům.

„Musíme rozvážně, důstojně a účinně pracovat na budování naší země, ne na tom, abychom ji odřízli od okolního světa,“ prohlásil také Putin. „Musíme se sjednotit a mobilizovat, ale ne kvůli válce či jinému druhu střetu..., ale pro tvrdou práci ve jménu Ruska,“ dodal.

Krym podle Putinova názoru může pomoci k uzdravení Ruska po dramatickém rozkolu, který ve 20. století utrpělo, neboť je (Krym) sjednocujícím prvkem.

Vyjádřil se i k tématu ruského plynu a ropy. Podle něj by země měla v celosvětovém měřítku v budoucnu vyžadovat platby za tyto strategické suroviny v rublech, neboť monopolní platby v dolarech v energetickém odvětví poškozují ruskou ekonomiku.

„Měli bychom jednat opatrně. V současné době se pokoušíme dohodnout s některými zeměmi na obchodování v národních měnách,“ řekl k otázce plateb v rublech.

Putin oznámil, že na Krymu bude rozmístěna vojenská operační skupina a že již podepsal příslušné zřizovací listiny. „Ministerstvo obrany připravilo program vzniku a rozvoje vojenských sil na Krymu. Ten program jsem schválil,“ řekl šéf Kremlu. Dodal, že to nebude drahé a že vojenská přítomnost na poloostrově nebude příliš veliká.

Putin dnes končí dvoudenní návštěvu Krymu. Ve středu zde vedl schůzi prezidentské Bezpečnostní rady a jednal s šéfy ruské správy poloostrova a přístavu Sevastopol. Dnes uspořádal velké zasedání vlády za účasti federálních poslanců a senátorů, jehož hlavním tématem byla Ukrajina.

Zdroj: ČTK

Rusko udělá vše pro to, aby zastavilo násilí na Ukrajině, prohlásil Putin Foto: Vladimir Putin. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.