Rusko již nekrátí dodávky zemního plynu na Slovensko

Dominantní prodejce zemního plynu na Slovensku, společnost Slovenský plynárenský priemysel (SPP), opět dostává z Ruska objednané množství této suroviny. ČTK to dnes řekl mluvčí SPP Michal Holeš. Dodávky plynu pro SPP byly v uplynulých měsících kráceny místy až polovinu.

"Dodávky postupně rostly, v současnosti jsme na sto procentech," uvedl Holeš.

Státem ovládané plynárny SPP zaznamenaly první výpadky v dovozu plynu z Ruska loni v září. Dodávky byly následně výrazně kráceny, například začátkem října dosáhly jen poloviny obvyklého objemu. Navzdory tomu se v zemi nezopakovala krize z roku 2009, kdy Slovensko zůstalo zhruba na dva týdny bez ruského plynu.

Slovensko v současnosti může v případě potřeby aktivovat zpětné dodávky plynu z České republiky nebo Rakouska.

Ředitel SPP Štefan Šabík v únoru uvedl, že ruská strana stejně jako v minulosti krácení dodávek zdůvodňovala technickými problémy s těžbou.

Zvýšení objemu zemního plynu dodávaného z východu v uplynulých dnech zaznamenala i slovenská společnost Eustream, která kromě jiného přepravuje ruský plyn přes Slovensko dále do západní Evropy.

 

Zdroj: ČTK

Rusko již nekrátí dodávky zemního plynu na Slovensko Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.