Růst průmyslové výroby v eurozóně předčil v listopadu očekávání

Průmyslová výroba v eurozóně zaznamenala loni v listopadu oproti stejnému měsíci roku 2016 nárůst o 3,2 %. Eurozóna tak potvrdila dynamiku své ekonomiky, jež roste nejrychleji za deset let. Informaci ve čtvrtek zveřejnil statistický úřad Eurostat. Jak měsíční, tak meziroční zvýšení předčilo očekávání analytiků.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že měsíční nárůst bude činit 0,8 procenta a meziroční rovná tři procenta. V říjnu činil měsíční nárůst 0,4 procenta a meziroční 3,9 procenta.

K nečekaným výsledkům přispěla zejména produkce investičního charakteru, která vykázala měsíční nárůst o tři procenta, ale také zboží střednědobé (1,1 procenta) a dlouhodobé spotřeby (1,6 procenta). Meziroční nárůst ve výrobě investičních statků činil 6,2 procenta, zatímco druhé dvě kategorie vykázaly shodně zvýšení o 4,6 procenta.

Spolu se službami se průmyslová produkce řadí v eurozóně ke stěžejním komponentům hospodářského růstu. Hrubý domácí produkt zemí platících eurem se v loňském třetím čtvrtletí zvýšil o 0,6 procenta a meziročně byl o 2,6 procenta vyšší. Největší zásluhu na tom mají investice a spotřeba domácností.

V celé Evropské unii se průmyslová výroba v listopadu zvýšila o 0,9 procenta po říjnovém růstu o 0,5 procenta. Meziročně se tempo v listopadu zpomalilo na 3,5 procenta ze 4,2 procenta v říjnu.

 

 

Zdroj: ČTK

Růst průmyslové výroby v eurozóně předčil v listopadu očekávání Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Kryptoměny aneb jak si vybrat správnou burzu

  Byznys ·

  Diskuze a zájem o kryptoměny neuvadá. Stále vznikají nové a nové alternativy, které předpovídají jejich strmý růst. Jste také na vážkách s případným vložením peněz? Po…

 2. Čínská ekonomika loni nejspíš stoupla o 6,9 %

  Byznys ·

  Čínská ekonomika loni pravděpodobně stoupla o 6,9 procenta. Zrychlila tak z 26letého minima v roce 2016, kdy se hrubý domácí produkt zvýšil o 6,7 procenta. Podle tisko…

 3. 10 trendů digitálního marketingu v roce 2018

  Byznys ·

  Technologie se každým rokem zdokonalují. Ruku v ruce s tím dochází k inovacím ve světě digitálního marketingu. Společnost Sherpas zveřejnila deset trendů v této oblast…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.