Rozhodující vliv v MMF bude mít nadále Západ, země G20 se nedohodly na reformě hlasování

Ministři financí nejvýznamnějších světových ekonomik G20 včera v americkém Washingtonu diskutovali o zvýšení vlivu rozvojových zemí na rozhodování Mezinárodního měnového fondu (MMF). Debata se soustředila na možnost rozšíření hlasovacích práv. Dosáhnout dohody se ale účastníkům jednání podle agentury Reuters nepodařilo. Rozhodující vliv v instituci tak bude mít dál Západ.

Členské státy MMF se už před pěti lety dohodly, že rozšíří hlasovací práva zemím jako je Čína nebo Indie a omezí dominantní úlohu západoevropských států a Spojených států ve čtyřiadvacetičlenném řídícím orgánu fondu.

Americká vláda sice plán podpořila, nepodařilo se jí ale zatím přesvědčit Kongres, aby schválil finanční prostředky nezbytné k realizaci reformy. Spojené státy v MMF mohou reformní plán blokovat, protože disponují dostatkem kontrolních hlasovacích práv.

Na páteční schůzi skupiny G20 se diskutovalo o tom, jak americké veto obejít. Vedení MMF navrhlo „prozatímní“ plán, který by některým rozvíjejícím se státům rozšířil hlasovací právo, aniž by USA mohly své právo veta uplatnit. Dohody nakonec dosaženo nebylo a plán byl ze závěrečného komuniké vypuštěn.

Některé státy, například Rusko a Brazílie, navrhovaly, aby se Spojené státy svých hlasovacích práv dočasně vzdaly, dokud nebude reformní plán schválen. Ani tento záměr neprošel, protože většina členských států MMF pochybovala o tom, že by s ním americká vláda souhlasila.

Ministři skupiny G20 v závěrečném prohlášení vyjádřili „hluboké zklamání,“ že se plány z roku 2010 nedaří prosadit. Vyzvali Spojené státy, aby k jejich přijetí přispěly. Podle amerického ministra financí Jacka Lewa bude americká vláda „dál vyvíjet tlak na Kongres, aby nezbytné reformy schválil co nejdříve“.

 

Zdroj: ČTK

Rozhodující vliv v MMF bude mít nadále Západ, země G20 se nedohodly na reformě hlasování Foto: YiAN Kourt / Shutterstock.com - Christine Lagardeová

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu a zemědělství meziročně klesly

    Byznys ·

    Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně klesly o 2,9 procenta, zejména kvůli opětovnému zlevnění koksu, ropných produktů a chemických látek. Ceny zemědělských výr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.