Rondely ukázaly, že hry jsou součástí lidské kultury od samého počátku

Archeologové objevili ve střední Evropě už více než sto kruhovitých útvarů v terénu. Jde o takzvané rondely, které jsou starší než egyptské pyramidy. Jejich vznik se totiž datuje do první poloviny pátého tisíciletí před naším letopočtem. Na to, k jakému účelu rondely přesně sloužily, panují různé názory. Někteří badatelé je spojují s náboženstvím nebo vojenskými či astronomickými funkcemi. Archeolog Jaroslav Řídký z Archeologického ústavu Akademie věd, který tuto nejstarší monumentální architekturu v Evropě zkoumá, si ale myslí, že rondely mohly sloužit i ke sportovním účelům. Řekl to v pořadu Neuron Future na rádiu ZET.

V projektu, na který Jaroslav Řídký získal od Nadačního fondu Neuron na podporu vědy finanční prémii sedm set tisíc korun, zkoumá sídliště s rondelem nedaleko obce Vchynice západně od Lovosic. Právě tam se archeologům v čele s Markem Půlpánem z Ústavu památkové péče v Mostě před sedmi lety podařilo při stavbě dálnice D8 objevit přes sedm tisíc let starý unikátní rondel.

Z rondelů se do dnešní doby zachovaly jen pozůstatky jejich zahloubených částí, které splňovaly konstrukční funkci. „Jedná se jednak o příkop, nebo několik příkopů kruhovitého půdorysu, které byly kolem tří metrů široké i hluboké. Mají typický zašpičatělý tvar a jsou přerušeny nejčastěji na čtyřech místech vstupy orientovanými k hlavním světovým stranám s různými odchylkami. Kromě příkopů se pak uvnitř prostoru uzavřeného tím nejmenším příkopem zachovaly žlábky okrouhlého tvaru. Jsou přerušeny na stejných místech jako vstupy do příkopů a podle archeologických výzkumů víme, že v nich byly zřejmě ukotveny kůly, jakési palisády, takové ohrady,“ uvedl Řídký. 

Jaroslav Řídký vydal společně s kolegy z Archeologického ústavu Petrem Květinou a Silvií Květinovou před šesti lety publikaci, která popisovala výzkum rozměrů rondelů. Archeology tehdy zaujalo to, že rondely lze rozdělit maximálně do tří nebo čtyř skupin podle rozměrů vnitřní plochy. Vnitřní plocha rondelů byla navíc zřejmě prázdná. Na základě toho skupina usoudila, že rondely mohly sloužit také jako místo pro hraní her. 

„I rondely nám ukázaly, že hry jsou součástí lidské kultury zřejmě už od samých počátků, stejně jako víra a náboženství. Díky hrám se učíme, předáváme si inovace a myšlenky. Hry ale také umožňují ovládat větší skupinu lidí,“ uvedl Řídký.

Podle Jaroslava Řídkého se dá se předpokládat, že počet objevených rondelů bude i díky větším možnostem leteckého výzkumu stále stoupat. Archeologové jich zatím nalezli jen ve střední Evropě kolem stovky.

V samotné České republice archeologové prozatím znají kolem 40 rondelů. V Čechách jich je 28, zbytek se nachází na Moravě.

 

Video: Jaroslav Řídký - držitel Neuron Impulsu 2014 v oboru společenské vědy

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia ZET, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu ZET každé druhé pondělí v 8:34. Záznam aktuálního dílu pořadu najdete v přehrávači výše.

Rondely ukázaly, že hry jsou součástí lidské kultury od samého počátku Foto: Jaroslav Řídký převzal šek od Karla Janečka, zakladatele a mecenáše NF Neuron (autor fotografie: Jan Kolář)

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

  2. McDonald's otestuje v Německu a USA dvě novinky

    Byznys ·

    Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude v několika provozovnách v Německu a USA testovat dvě novinky. V Německu chce začít nabízet roznášení…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.